18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Beztroskie lato przepadło

Wakacje 2020: Ekspert nie ma wątpliwości, kurorty będą OGNISKAMI epidemii

26.06.2020  12:53
Wakacje 2020: Ekspert nie ma wątpliwości, kurorty będą OGNISKAMI epidemii
Wakacje 2020: Ekspert nie ma wątpliwości, kurorty będą OGNISKAMI epidemii Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Wakacje 2020 nie będą tak beztroskie, jak wszystkie inne do tej pory. Ponadto ekspert nie ma wątpliwości - miejsca odpoczynku staną się szczególnie niebezpieczne.

Wakacje 2020 nie będą dla Polaków łaskawe. Zamiast zupełnej beztroski i wielkiej radości - czeka nas ciągły strach przed koronawirusem. Mimo wszystko, wiele osób decyduje się w tym roku wyjechać na wczasy.

Wakacje 2020 i nowe ogniska epidemii

Tymczasem ekspert nie ma wątpliwości, wakacje 2020 sprawią, że kurorty przekształcą się w ogniska epidemii. Zamiast gofrów na molo, możemy się dorobić kwarantanny w domu. Tłumy na polskich plażach to dla wirusa idealne miejsce żerowania. 

Już są doniesienia na temat ośrodka w Rewalu, za chwilę mogą pojawić się inne miejsca

- mówił w środę dla programu Newsroom WP dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert profilaktyki zakażeń ze Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP.

Faktycznie, Rewal zapoczątkował bardzo niepokojącą tendencję. Z dwóch zakażonych koronawirusem osób zrobiło się 50 ludzi na kwarantannie. 

Ten wirus tak właśnie działa. Nie pojedyncza osoba, tylko kilka, kilkanaście osób. Jeśli jest grupa kilkunastoosobowa to zarazi się wśród tych osób na przykład 5-6. I my to będziemy widzieli jako tak zwane ognisko epidemiczne

- mówił dr Grzesiowski w rozmowie z Wirtualną Polską.

Jeśli bierzemy udział w grupowym, kilkunastoosobowym wyjeździe wakacyjnym to musimy się liczyć z tym, że jeśli któraś z tych osób jest zakażony, to to zakażenie może się rozprzestrzenić

- podsumował.

Nie tylko wyjazdy na wczasy, ale również wesela (na które zezwolił rząd) są dla eksperta "symbolem niedobrej decyzji". W oczach specjalisty takie imprezy to teraz prawdziwe "koronaparty". 

Jednakże zamknięci na wiele tygodni w domach Polacy nie odpuszczają i chcą wakacje 2020 spędzić normalnie, chociaż nasza sytuacja nie ma w sobie nic z normalności. Wydarzenia mające miejsce Rewalu również nikogo nie odstraszyła - ludzie dalej tłumnie przybywają nad Bałtyk.

Czyżbyśmy stali w obliczu tragedii?

Przeczytaj więcej
Komentarze