18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Można świętować!

Tabletki na COVID-19 trafią do aptek! "Historyczny dzień"

04.11.2021  15:21
Tabletki na COVID-19 zostały zatwierdzone
Tabletki na COVID-19 zostały zatwierdzone Fot: Video_Creative/Shutterstock

Brytyjski regulator leków warunkowo dopuścił do użycia tabletki na COVID-19, opracowane przez niemiecki koncern Merck. Władze Wielkiej Brytanii mówią o historycznym momencie, podkreślając, że nikt inny na świecie nie stosował jeszcze tego leku do walki z koronawirusem.

Niemiecki lek Molunupiravir wkrótce trafi do aptek. Tabletki będą mogły być podawane osobom dorosłym, które zostały zakażone koronawirusem oraz grozi im ciężki przebieg COVID-19 ze względu na m.in. wiek powyżej 60 lat, otyłość, cukrzycę lub choroby serca.

Dzisiaj jest historyczny dzień dla naszego kraju, gdyż Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził lek antywirusowy przeciw Covid-19, który może być przyjmowany w domu. Pracujemy pełną parą w rządzie i razem z NHS, aby określić plany podawania pacjentom tak szybko, jak to możliwe - przekazał Sajid Javid, brytyjski minister zdrowia.

Tabletki Molunupirair należy przyjąć jak najszybciej, po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na COVID-19. Środek ten utrzymuje niskie stężenie koronawirusa w organizmie, dzięki czemu choroba nie przybiera na sile.

Tabletki na COVID-19 w UK

Lekarze przyznają, że stosowana dwa razy dziennie tabletka, przez okres pięciu dni od zakażenia, znacząco redukuje objawy oraz zapewnia szybszy powrót do zdrowia. Środek mogą przyjmować osoby przy lekkim lub umiarkowanym przebiegu COVID-19.

Zdaniem ekspertów lekarstwo może odmienić przebieg pandemii oraz ograniczyć ją w biedniejszych krajach, gdzie procent osób zaszczepionych jest bardzo niski. Do końca roku Merck planuje wyprodukować tabletki zapewniające 10 milionów cykli leczenia. Środek ma być stosowany jeszcze tej zimy.