18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sprytne posunięcie

Wielka tajemnica Pfizera wyszła na jaw. Zaskakujące fakty

12.05.2021  20:33
Pfizer nie płaci podatków
Pfizer nie płaci podatków Fot: AP/Associated Press/East News

Dziennikarze śledczy portalu FTM ujawnili zaskakujące informacje dotyczące koncernu farmaceutycznego Pfizer. Jak się okazuje, firma zarabia miliardy euro, unikając płacenia podatków.

Od momentu wybuchu pandemii Pfizer dzięki swojej szczepionce przeciw COVID-19 dorobił się gigantycznej fortuny. Co ciekawe, firma przy tak ogromnych zyskach płaci śmiesznie niskie podatki. Jak to możliwe?

Pfizer korzysta z rajów podatkowych

Jak ustalili dziennikarze FTM, Pfizer zarządza swoimi działaniami za pośrednictwem firmy CP Pharmaceuticals, która posiada swoją siedzibę w Capelle aan den IJssel, czyli holenderskim raju podatkowym. CCPI nie podlega tam podatkom od dywidend oraz osób prawnych. W praktyce oznacza to, że szczepionkowy koncern przy miliardowych zyskach nie musi odprowadzać żadnych składek.

W ciągu ostatniej dekady zyski zarządzanego przez Pfizera CCPI wahały się od 10 do 20 miliardów dolarów rocznie. Łącznie dało to ogromną kwotę prawie 170 miliardów dolarów. Za tak wielkie zyski nie odprowadzono ani centa podatku, przekazując je wspólnikom w formie nieopodatkowanych dywidend.

Co ciekawe, Pfizer w żaden sposób nie łamie prawa. Firma w sprytny sposób korzysta z "dziur systemowych" zarabiając każdego roku fortunę.

Czytaj także
Przeczytaj więcej