18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Straszne doniesienia

Wielkanoc 2021: Koronawirus w święconce?!

30.03.2021  20:44
Koronawirus na święconce
Koronawirus na święconce Fot: MAREK LASYK/REPORTER

Wielkanoc 2021 nie będzie dla nas najłatwiejsza. Trzecia fala pandemii koronawirusa wciąż rośnie w siłę, dlatego pojawia się przed nami wiele pytań bez odpowiedzi. Jak przechodzić przez wszystkie świąteczne obrzędy w takich warunkach?

Koronawirus przeraził nas wszystkich, a od roku jest tematem numer jeden w całym kraju. Zjadliwy patogen wywołał najprawdziwszą pandemię, dosłownie w kilka miesięcy. Ludzie w najgorszych momentach zaczęli nawet robić zapasy - szykując się na najprawdziwszą apokalipsę. 

Tymczasem mija ponad rok, odkąd pandemia jest z nami, a wirus wciąż rośnie w siłę. Niedługo Wielkanoc, a my nawet nie możemy być pewni, czy w jej czasie nie będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wszystkie decyzje rządzących przed nami - a co robić z dobrze znanymi obrzędami?

Wielkanoc 2021: Koronawirus w święconce?

Czy koronawirus może nas zaatakować nawet ze święconki? Lepiej odpowiedzieć sobie na takie pytanie wcześniej. Teoretycznie wszędzie, gdzie mamy kontakt z ludźmi - jesteśmy teraz w niebezpieczeństwie. To nie jest dobre ani dla naszego ciała, ani dla psychiki.

Jednym ze zwyczajów, który w czasie pandemii zdaje się być niebezpiecznym, jest zdecydowanie święcenie pokarmów. Wirusolog i mikrobiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr. hab. Tomasza Dzieciątkowski dla serwisu Medonet.pl wypowiedział się na temat tej tradycji i wynikającej z niej zagrożeń.

Musielibyśmy chyba te jajka czy kiełbasę lizać. Do transmisji wirusa potrzebny jest czynnik ludzki. Wirus nie ma nóżek, nie ma skrzydełek, a więc sam nie przeskoczy z jednego produktu żywnościowego na drugi

- wyjaśnia wirusolog. Potem odniósł się również do wody święconej, która jest niezbędna do wykonania tej tradycyjnej czynności.

Z wodą święconą należy zawsze uważać, bo zazwyczaj jej czystość mikrobiologiczna jest niezmiernie niska. Biorąc pod uwagę to, co bywa stwierdzane we wszystkich chrzcielnicach, to raczej tam koronawirusa się nie znajdzie, ale całkiem sporo bakterii kałowych, to i owszem

- mówi dr Dzieciątkowski.

Warto więc do wszystkiego podchodzić z rozsądkiem i samemu ocenić, w jakich obrzędach chcemy brać udział w tym świątecznym czasie. Pamiętajmy jednak, że w okresie trwającej pandemii to zdecydowanie zdrowie jest priorytetem.

Czytaj także
Przeczytaj więcej