18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szokujące wyniki badań

Ten rodzaj seksu powoduje raka u mężczyzn!

Wojciech Kozicki
14.01.2021  16:04
Seks oralny i ryzyko HPV u mężczyzn. Coraz więcej panów choruje na raka!
Seks oralny i ryzyko HPV u mężczyzn. Coraz więcej panów choruje na raka! Fot: Value Stock Images/East News

Zabójczy seks oralny? Najnowsze badania wykazały, że panowie preferujący taką formę miłości fizycznej, znacznie częściej zapadają na raka, szczególnie jeśli mają wielu partnerów. Warto więc wiedzieć jakie objawy daje wirus HPV u mężczyzn i jak go uniknąć.

Seks oralny niebezpieczny dla mężczyzn! Jak podaje Big Think, naukowcy biją na alarm, że liczba chorych na raka w obrębie szyi i głowy podwoiła się w ciągu ostatnich 20 lat. Wirusa HPV ma już 3,5% dorosłych osób, z czego wśród mężczyzn jest aż 8,5% nosicieli. Jak wynika z wyników badań opublikowanych na łamach „Annals of Oncology”, mężczyźni którzy uprawiają seks oralny z 5 partnerami lub więcej, są znacznie bardziej zagrożeni rakiem niż pozostała część populacji. Ryzyko choroby wzrasta u nich o 7,5%. Co więcej, jak ostrzega Poradnik Zdrowie, ryzyko zachorowania wzrasta 17-krotnie u osób homo- i biseksualnych.

Seks oralny i wirus HPV u mężczyzn

Badania przeprowadzono w latach 2009-2014. Wzięło w nich udział 13089 osób w wieku 20-69. Przeanalizowano również dane osób chorych na raka udostępnione przez służby medyczne w ramach Surveillance, Epidemiology, and End Results (SEER 18).

Już w 2012 roku na łamach Journal of Medical American Association" (JAMA) ostrzegano, że „seks oralny zabija więcej mężczyzn”, zwiększając ryzyko zachorowania na nowotwory zlokalizowane w obrębie głowy i szyi. Podawano wówczas, że zakażenie jamy ustnej wirusem brodawczaka ludzkiego zwiększa ryzyko zachorowania na raka o 50 proc. Co gorsza, jak alarmuje Poradnik Zdrowie, wirus HPV u mężczyzn może powodować takie choroby jak rak prącia i rak odbytu.

Naukowcy od dawna ostrzegają, że seks oralny zwiększa ryzyko zapadnięcia na raka gardła i jamy ustnej. Wprost, powołując się na dane z czasopisma „Cancer”, podaje, że posiadanie więcej niż 10 partnerów do seksu oralnego wiąże się z 4-krotnie większym prawdopodobieństwem wystąpienia raka jamy ustnej i gardła związanego z wirusem HPV.

Źródła podają, że wirus brodawczaka ludzkiego, chociaż przenosi się głównie poprzez kontakty seksualne, może być przenoszony również poprzez używanie tych samych akcesoriów do higieny.

Najbardziej narażeni na zakażenia są młodzi ludzie. około 40 rodzajów HPV może zainfekować usta, gardło i narządy płciowe. W większości przypadków układ odpornościowy usuwa wirusa brodawczaka ludzkiego z organizmu, zanim może spowodować pełną infekcję i objawy – podaje Wprost.

Początkowe objawy wirusa HPV w jamie ustnej:

  • ból gardła,
  • chrypka,
  • zmiana głosu,
  • pojawienie się brodawek,
  • trudność w przełykaniu,
  • uczucie dyskomfortu w trakcie przełykania,
  • wrażenie ciała obcego, znajdującego się w gardle,
  • dławienie się pokarmem,
  • kaszel.

Poradnik Zdrowie informuje, że u mężczyzn z osłabionym układem immunologicznym, może wystąpić przewlekłe zakażenie HPV, a choroba przebiega w postaci klinicznej, powodując takie objawy jak m.in. brodawki narządów moczowo-płciowych – kłykciny, grudkowatość bowenoidalna oraz choroba Bowena.

Czytaj także