18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jak to przetrwamy?

Wirusolog zdradza scenariusze pandemii COVID-19. Pesymistyczny przeraża

08.10.2020  21:54
Dwa scenariusze wirusologa na pandemię COVID-19
Dwa scenariusze wirusologa na pandemię COVID-19 Fot: eldar nurkovic/Shutterstock

Wirusolog dr Tomasz Dzieciątkowski zdradza, jakie dwa możliwe scenariusze pandemii COVID-19 przewiduje. Jeden z nich przerazi najtwardsze jednostki. Optymiści również znajdą coś dla siebie. 

Znany i ceniony wirusolog dr Tomasz Dzieciątkowski odniósł się do obecnej sytuacji pandemicznej, jaka panuje w Polsce. Specjalista dostrzega dwa możliwe scenariusze pandemii koronawirusa w naszym kraju.

Dr Tomasz Dzieciątkowski już wcześniej widział, że sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Kiedy dziś padł przerażający rekord zakażeń koronawirusem - rząd musiał zareagować. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłoszono, że cała Polska będzie od najbliższej soboty tzn. żółtą strefą. Ta zmiana poskutkuje m.in. obowiązkiem noszenia maseczek, który wraca do nas po raz pierwszy od wiosny.

Wygląda więc na to, że na koniec pandemii jeszcze trochę sobie poczekamy. Dr Tomasz Dzieciątkowski mówi o dwóch scenariuszach, które mogą się ziścić w najbliższych miesiącach. Jeden jest optymistyczny, a drugi pesymistyczny.

Optymistyczny scenariusz na pandemię COVID-19

Optymistyczna opcja w tym trudnym czasie jest taka, że z początkiem przyszłego roku powstanie skuteczna szczepionka na koronawirusa i do końca 2021 roku uporamy się z pandemią.

Zdecydowanie wszyscy trzymamy kciuki, by tak się właśnie wydarzyło. Byłoby lepiej dla zdrowia nie tylko fizycznego, ale również psychicznego wszystkich ludzi na świecie, gdyby to zagrożenie zostało wreszcie zażegnane. 

Pesymistyczny scenariusz na pandemię COVID-19

Niestety, jest też opcja o wiele bardziej pesymistyczna. Zakłada ona nawet wieloletnie zmagania z koronawirusem, które przy obecnym zmęczeniu tym tematem i obostrzeniami - aż ciężko sobie wyobrazić.

Według pesymistycznego scenariusza przedstawionego przez dr Dzieciątkowskiego - nie powstanie szczepionka, która byłaby skuteczna, a walka z COVID-19 zajmie nam jeszcze od 2 do 3 lat. Przez cały ten czas ma być konieczne noszenie maseczek i zachowywanie dystansu społecznego. Jak myślicie - która z tych dwóch ewentualności się ziści?

Przeczytaj więcej
Komentarze