18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nietoperze nas wykończą

Wirusolożka z Wuhan: idzie nowa pandemia

Wojciech Kozicki
18.11.2020  15:05
Koronawirusy od nietoperzy - czeka nas kolejna pandemia?
Koronawirusy od nietoperzy - czeka nas kolejna pandemia? Fot: Dimko/Laski Diffusion/East News

Koronawirus to dopiero początek dramatu? Chińska wirusolożka Shi Zhengli, która pracowała w laboratorium w Wuhan, znowu ostrzega, że czeka nas nowa pandemia. Choroby od nietoperzy zaczynają się rozkręcać!

Gdy odkryto pierwszy przypadek COVID-19 w Wuhan, to właśnie wirusolożka Shi Zhengli i jej zespół badawczy jako pierwsi odkryli kod genetyczny koronawirusa. 56-latka w końcu zdecydowała się na ucieczkę z Chin, by ujawnić prawdę o nowej pandemii. Okazuje się, że czekają nas kolejne zarazy i to znacznie groźniejsze.

Koronawirusy, nietoperze i nowa pandemia

Jak możemy przeczytać na łamach „Mirror”, Shi Zhengli ostrzega, że masowa migracja ludności sprzyja globalnej transmisji wirusów i zwiększa ryzyko powstania nowych chorób. Powiedziałą, że koronawirus to jedynie „sygnał ostrzegawczy”, a w przyszłości koronawirusy przenoszone przez nietoperze spowodują więcej epidemii.

Czy da się zapobiec epidemicznej katastrofie? Zhengli apeluje o międzynarodową współpracę w dziedzinie nauki w zakresie badań nad  pochodzeniem nowych wirusów. Jej zdaniem współdziałanie naukowców jest konieczne, by „znaleźć nowe epidemia, zanim one znajdą nas”.

Laboratorium w Wuhan i źródło koronawirusa

Shi Zhengli pracowała w Wuhańskim Instytutcie Wirusologii. Kierowała Centrum Chorób Zakaźnych i Wuhańskim Laboratorium Biobezpieczeństwa Narodowego Poziomu 3., gdzie od lat badano koronawirusy pochodzące od nietoperzy. To właśnie ona w 2005 roku ogłosiła, że nietoperze są nosicielami koronawirusów blisko spokrewnionych z wirusem, który spowodował epidemię SARS w 2003 roku. Zyskała wówczas przydomek  chińska "Bat Women".

Czy koronawirus wydostał się z laboratorium w Wuhan? Gdy publicznie stwierdził to prezydent USA Donald Trump, Shi Zhengli zaprzeczyła i zażądała przeprosin od amerykańskiego przywódcy.

Czytaj także
Przeczytaj więcej