18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

paskudziaki

Włochate gąsienice atakują! SĄ NIEBEZPIECZNE DLA LUDZI

09.10.2020  14:25
Niebezpieczne gąsienice atakują
Niebezpieczne gąsienice atakują Fot: IrinaK/Shutterstock

Gąsienice grozy atakują! Niepozorne, puchate robaki to w rzeczywistości prawdziwe potwory. Spotkanie z nimi jest niebezpieczne dla ludzi!

Małe, słodkie i urocze gąsieniczki? Nic z tych rzeczy. Te włochate robaki to prawdziwe otwory, a spotkanie z nimi może zakończyć się paskudną chorobą i potwornym bólem. A wyglądają tak niepozornie...

Plaga owłosionych gąsienic spadła właśnie na USA, a dokładniej stan Wirginia. Jak na razie naukowcy nie wiedzą, skąd się tam wzięły - gatunek ten żyje w Teksasie i Missouri - i radzą trzymać się od nich z daleka.

Włochate gąsienice niebezpieczne dla człowieka

Gąsienice z włosami to larwy ćmy Megalopyge opercularis. Zanim przepoczwarzą się w skrzydlate stworzenie, chadzają sobie po drzewkach i trawach, zajadając się liśćmi dębu i wiązu, a przy okazji boleśnie atakując potencjalnych wrogów.

Z pozoru puszyste i delikatne włoski gąsienic to ich największa i najskuteczniejsza broń. Jeśli ich dotkniemy, szykujmy się na koszmar. Nie dość, że zadają potworny ból, to wywołują obrzęk, wysypkę, a także doprowadzają do gorączki, bólów brzucha, wymiotów i biegunki.

Wszystko dlatego, że futerka tych 3/3,5-centymetrowych gąsieniczek to tak naprawdę kolce połączone z woreczkiem wypełnionym jadem. Po otarciu o gąsienicę trucizna uwalnia się i przykleja do skóry. Przeszywający ból (porównywalny do łamania kości) pojawia się po ok. pięciu minutach i szybko obezwładnia ofiarę, rozprzestrzeniając wokół miejsca "użądlenia".

Epidemia jadowitych gąsienic

Doniesienia o ataku niebezpiecznych gąsienic dotyczą już kilku parków w Wirginii. Robaków jest cała masa, choć w poprzednich latach pojawiały się jedynie sporadycznie. Teraz Departament Leśnictwa po raz pierwszy obawia się prawdziwej epidemii owadów.

Specjaliści alarmują więc, by trzymać się od nich z daleka, a w przypadku kontaktu, jak najszybciej oczyścić zainfekowane miejsce z pozostałości trucizny, po czym udać się do lekarza.

Przeczytaj więcej
Komentarze