18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kiedy koniec?

Wojna, pandemia, głód, a teraz... BUDZĄ SIĘ DAWNE CHOROBY

20.03.2022  13:52
Wraca zapomniana choroba. Jak objawia się polio?
Wraca zapomniana choroba. Jak objawia się polio? Fot: fizkes/Shutterstock

Wojna, pandemia, głód - doczekaliśmy strasznych czasów, które do tej pory kojarzyły nam się z historycznymi tragediami. Teraz na domiar złego... budzą się dawne choroby. Czy kiedyś w końcu minie tragiczna passa?

Wojna w Ukrainie, pandemia Covid-19, płacz i zgrzytanie zębów, a teraz jeszcze powrót dawnych chorób. Polio, czyli choroba Heinego-Medina nie była odnotowana w Polsce od 1984 roku. Ostatni jej przypadek na świecie obserwowano natomiast w Wenezueli w roku 1989, czyli dokładnie 30 lat temu.

Wraca zapomniana choroba. Jak objawia się polio?

Niestety, w 2019 roku według CNN, polio rozpoznano u 3-letniego chłopca. Dziecko mieszkało w stanie Delta Amacuro w Wenezueli i według wstępnych ustaleń - nie było szczepione. Pierwsze objawy pojawiły się u niego pod koniec kwietnia. W tym samym rejonie leczona była 8-latka z paraliżem nogi - być może dziewczynka również chorowała na polio. Była co prawda szczepiona, ale tylko jedną dawką leku. Pełną ochronę zapewnia dopiero przyjęcie wszystkich czterech dawek. 

Wenezuela od lat pogrążona jest w gospodarczym kryzysie - braku nawet podstawowej opieki medycznej. Choroba może powodować utratę świadomości, zanik mięśni i niedowłady. Bardzo częste jest porażenie kończyn, trwające czasem kilka tygodni. Niekiedy zdarza się zapalenie mózgu, które pojawia się w przebiegu choroby i które może doprowadzić do śmierci chorego.

Warto dodać, że współczesna medycyna potrafi chorobie zapobiegać szczepieniami, ale nie potrafi jej leczyć. Zgubna może się więc okazać moda na nieszczepienie swoich dzieci - uważajcie.

Czytaj także