18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

spektakularne zjawisko

Wszystkie oczy w niebo! DZIŚ OBRĄCZKOWE ZAĆMIENIE SŁOŃCA

10.06.2021  09:41
Pierścieniowe zaćmienie słońca. Wszystkie oczy w górę!
Pierścieniowe zaćmienie słońca. Wszystkie oczy w górę! Fot: muratart/Shutterstock

Niesamowite i rzadkie zjawisko będzie można obejrzeć w Polsce 10 kwietnia. Tuż przed południem zacznie się częściowe zaćmienie Słońca.

Zaćmienie pierścieniowe, lub inaczej obrączkowe, to zaćmienie częściowe. Oznacza to, że Księżyc nie zakryje Słońca zupełnie i nie sprawi, że nagle zrobi się ciemno. Ziemski satelita przykryje Słońce na tyle, by stworzyć na niebie jasny pierścień. Naprawdę będzie co oglądać i nad czym się zachwycić!

Zaćmienia Słońca to zjawiska rzadkie, dlatego warto poświęcić trochę czasu i energii, by 10 czerwca spojrzeć w niebo. Już dziś Księżyc ustawi się na jednej linii między Ziemią a Słońcem. Na szczęście pogoda w Polsce zapowiada się piękna, więc możemy zacząć szykować się na obserwację.

Obrączkowe zaćmienie słońca w Polsce. Kiedy?

Zaćmienie pierścieniowe rozpocznie się w tuż przed południem – ale to w Polsce. W każdym miejscu na Ziemi zjawisko obserwować będziemy o nieco innych porach. Ba, nawet w naszym kraju rozpoczynać się będzie o różnych godzinach, w różnych regionach.

Już około godziny 11.55 obserwację mogą zacząć mieszkańcy centralnej Polski, na wschodzie zacznie się wcześniej, na zachodzie kilka minut późnej. Maksymalna faza pierścieniowego zaćmienia przypadnie na godzinę (mniej więcej) 12.54, a wszystko potrwa do godziny 13.54.

Jak oglądać zaćmienie słońca? Uważaj na oczy!

Co ważne, w czasie zaćmienia nie można patrzeć w Słońce gołym okiem – to może wywołać duże problemy zdrowotne. Jeśli nie chcemy uszkodzić sobie wzroku, musimy użyć do obserwacji specjalnych okularów, maski spawalniczej, lub przygotowanego na tę okazję ekranu czy przesłony

Nie musi to wcale oznaczać wielkich wydatków – wystarczą nam dwie białe, gładkie kartki papieru. W jednej zróbmy małą dziurkę, stańmy tyłem do Słońca i ustawmy ją na ramieniu. Drugą (już bez dziurki) umieśćmy naprzeciw pierwszej, przed swoimi oczami. W ten sposób otrzymamy najprostszy domowy projektor otworkowy.

Czytaj także
Przeczytaj więcej