18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Katastrofa wisi w powietrzu!

Budzi się wulkan w Europie. W każdej chwili może wybuchnąć!

Wojciech Kozicki
02.10.2020  14:26
Wulkan Grímsvötn i wybuch na Islandii w 2011 roku - katastrofa się powtórzy?
Wulkan Grímsvötn i wybuch na Islandii w 2011 roku - katastrofa się powtórzy? Fot: YouTube/martzata

Podczas, gdy Europa walczy z koronawirusem, w mroku czai się kolejne zagrożenie. Wulkan Grímsvötn na Islandii szykuje się do erupcji. Ten wybuch wulkanu w Europie może mieć katastrofalne skutki nie tylko dla linii lotnicznych.

Islandia i możliwy wybuch wulkanu. Kolejne źródła podają, że wulkan Grímsvötn szykuje się do erupcji, która może nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni. Podniesiono już alarm dla lotnictwa z zielonego na żółty, a Islandzkie Biuro Meteorologiczne (IMO) informuje, że niebezpiecznie rośnie aktywność sejsmiczna i geotermalna. Potwierdzono, że następuje deformacja kaldery i to w stopniu bardziej znaczącym, niż podczas ostatniej erupcji.

Wulkan Grímsvötn to zagrożenie dla Europy?

Kolejną wskazówkę, że erupcja jest blisko stanowi poziom wody w jeziorze subglacjalnym, który jest porównywalny z poziomem sprzed powodzi w 2004 i 2010 roku. Wybuch Grímsvötn sprawia, że lodowiec topnieje, a unosząca się czapa lodowa powoduje właśnie powodzie, które mogą być katastrofalne w skutkach – opisuje Wirtualna Polska.

Grímsvötn jest od dawna uznawany za najbardziej aktywny wulkan na Islandii. Poprzedni wybuch wulkanu Grímsvötn wydarzył się w 2011 roku i wówczas znacząco wpłynął na ruch lotniczy w Europie, wyrzucając ogromne ilości pyłu i popiołu. Chmura pyłu osiągnęła wysokość 20 km i sparaliżowała ruch lotniczy nad Grenlandią, Szkocją i Norwegią.

Media przypominają również wybuch wulkanu Eyjafjallajökull na Islandii, który sparaliżował ruch lotniczy niemal w całej Europie w 2010 roku. Jak opisuje Wirtualna Polska, dziennie odwoływano wówczas 20 tysięcy lotów dziennie, a linie lotnicze straciły 170 miliardów euro na dobę. Czy tym razem skutki wybuchu wulkanu będą równie katastrofalne?

Wulkan Grímsvötn na Islandii - wybuch wulkanu sparaliżuje Europę?

 

Przeczytaj więcej
Komentarze