18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Piekło się budzi

Diabelski wulkan gotuje się do wybuchu!

Wojciech Kozicki
09.12.2020  16:40
Wulkan Pelee na Martynice może wybuchnąć i dokonać totalnej masakry
Wulkan Pelee na Martynice może wybuchnąć i dokonać totalnej masakry Fot: EMBLEMA/REPORTER/East News

Wybuchy wulkanów, takich jak np. Yellowstone, kiedyś mogą oznaczać koniec świata. A póki co budzi się do życia wulkan Pelee na Martynice. Ostatnia erupcja zabiła kilkadziesiąt tysięcy osób - historia się powtórzy?

Wulkan Pelee na Martynice staje się niepokojąco aktywny. Już w 2019 roku  naukowcy zwracali uwagę, że zaczyna się w nim kotłować, a pływy magmowe stanowiły coraz większe zagrożenie. Reaktywował się również komin hydrotermalny w okolicach wulkanu. Nie udało się wówczas ustalić, kiedy dokładnie może nastąpić erupcja wulkaniczna. W listopadzie 2020 roku aktywność wulkanu Pelee przekroczyła standardowy poziom, a wulkanolodzy zmienili alert zielony na żółty.

Wulkan się budzi, znowu będzie masakra i katastrofa?

Wśród mieszkańców wyspy zaczyna się szerzyć panika. Władze próbują ich uspokoić, zapewniając, że zostanie wzmocniony nadzór nad wulkanem. Przypominają, że żółty alert to sygnał ostrzegawczy dla naukowców, a nie dla mieszkańców wyspy. Prefekt Martyniki Stanislas Cazelles przypomina również, że „Pelee jest żywym wulkanem”, więc jego rosnąca aktywność jest normalnym procesem.

Wciąż nie wiadomo kiedy mógłby nastąpić wybuch wulkanu. Może to się wydarzyć nawet za kilka lat. Jeśli do tego jednak dojdzie, może rozegrać się horror i masakra. Poprzedni wybuch 118 lat temu zrównał z ziemią miasto St. Pierre. 8 maja 1902 roku Lawina piroklastyczna zabiła ok. 30 tysięcy osób.

W powietrze wyleciała mieszanina gazów o temperaturze 1000 stopni. Towarzyszyły jej także popiół i odłamki skalne, które przemieszczały się z prędkością ponad 100 km/h. To właśnie złożona z tych wszystkich elementów lawina piroklastyczna zrównała miasto St. Pierre z ziemią i pozbawiła życia 30 tys. osób – pisze radiozet.pl.

Czytaj także
Przeczytaj więcej