18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowa Zelandia drży

Wulkan Taupo się budzi. Wybuchnie piekło?

Wojciech Kozicki
21.09.2022  13:58
Wulkan Taupo grozi wybuchem. Nowa Zelandia drży nie tylko ze strachu
Wulkan Taupo grozi wybuchem. Nowa Zelandia drży nie tylko ze strachu Fot: robertharding/East News

Gigantyczny wulkan Taupo w Nowej Zelandii budzi się i grozi erupcją. W jego kalderze jest coraz niespokojniej, a okolicę nawiedzają setki trzęsień ziemi. Wybuch wulkanu Taupo może mieć katastrofalne konsekwencje. Przypominamy, że Wyspę Północną Nowej Zelandii zamieszkują ponad 3 miliony ludzi. Co prawda Taupo to nie wulkan Yellowstone i koniec świata nam nie grozi, ale ewentualna erupcja byłaby bardzo destrukcyjna.

Czeka nas monstrualny wybuch wulkanu Taupo w Nowej Zelandii?  Został podniesiony stan alarmowy, ponieważ odnotowano prawie 700 małych trzęsień ziemi poniżej jeziora (głównie na głębokości od czterech do 13 km pod jeziorem), które wypełnia utworzoną przez wulkan kalderę. To jezioro jest jednocześnie największym niewysychającym akwenem Oceanii. Interia.pl przypomina, że „powstało ono na skutek dwóch erupcji, do których doszło około 22,6 tys. lat temu i były to najgwałtowniejsze erupcje w ciągu ostatnich 70 tys. lat”.

Wulkan Taupo. Będzie erupcja w Nowej Zelandii?

Wulkan Taupo to prawdziwy potwór z piekła rodem. Jest sprawcą największej erupcji wulkanicznej na Ziemi w ciągu ostatnich 5000 lat. Ostatni wybuch wulkanu Taupo odnotowano 1800 lat temu, gdy wulkaniczne monstrum wyrzuciło się z siebie do atmosfery 100 kilometrów sześciennych materii takiej jak pył wulkaniczny i skały. Wulkan dokonał wówczas ogromnych zniszczeń na terenie Nowej Zelandii.

Eksperci uspokajają, że jak na razie ryzyko wybuchu wulkanu Taupo oceniane jest jako niskie. Zwrócili jednak uwagę, że  trzęsienia ziemi i deformacje skalne w regionie mogą potrwać tygodnie lub miesiące. Przypominają, że wyspy tworzące Nową Zelandię leżą na granicy między płytami tektonicznymi Pacyfiku i Australii, więc procesy wulkaniczne i trzęsienia ziemi to w regionie chleb powszedni. W ciągu ostatnich 150 lat zaobserwowano 17 przypadków wzmożonej aktywności wulkanu Taupo, ale żaden nie zakończył się erupcją.

W komunikacie agencji podano, że poziom zagrożenia został podniesiony z "zera" na "jeden". System ostrzegania wulkanicznego opiera się bowiem na sześciu rosnących stopniach ryzyka, ale GeoNet podkreśla, że erupcje mogą wystąpić na dowolnym poziomie, a stopnie zagrożenia nie musza następować bezpośrednio po sobie, więc aktywność wulkanu może się szybko zmienić – doprecyzowuje Polsat News.

Ostatni zabójczy wybuch wulkanu w Nowej Zelandii nastąpił w 2019 roku. Wyspa Biała, zwana w języku maori Whakaari, nagle wybuchła, zabijając 22 osoby.

Czytaj także