18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Auuuuuu

Wilki zawyją! Dziś na niebie spektakularny WILCZY KSIĘŻYC

10.01.2020  11:41
Wilki zawyją! Dziś na niebie spektakularny WILCZY KSIĘŻYC
Wilki zawyją! Dziś na niebie spektakularny WILCZY KSIĘŻYC Fot: Shutterstock

Od piątku do niedzieli nastąpi pierwsza w tym roku pełnia. Będzie wyjątkowa... wilki wyjdą z lasów, na niebie pojawi się WILCZY KSIĘŻYC

Wilki wyją do księżyca? Dziś zrobią to na pewno. A wszystko dlatego, że na niebie pojawi się Wilczy Księżyc. I nie ma w tym niczego zmyślonego - właśnie od przypominających psy czworonogów, wzięła się jego nazwa.

Od piątku do niedzieli obserwować będziemy pierwszą w tym roku pełnię księżyca. Wiele lat temu czas ten rdzenni Amerykanie (co później przejęli też Europejczycy) nazwali Wilczym Księżycem właśnie. Wszystko przez to, że wyjątkowo akurat wtedy wilki donośnie wyły do Srebrnego Globu, niebezpiecznie blisko podchodząc do ludzkich osad.

Wilczy Księżyc i półcień Ziemi

Ale to nie wszystko. Styczniowa pełnia będzie podwójnie wyjątkowa. Wilczy Księżyc w nocy z piątku na sobotę wejdzie w półcień rzucany przez Ziemię. To oznacza, że nagle Srebrny Glob nagle mocno pociemnieje, dając nam spektakularny efekt.

Maksymalne zacienienie czeka nas o godzinie 20 w piątek - obejmie aż 90 procent tarczy Księżyca. Co najważniejsze - zobaczymy to gołym okiem, w całej Polsce. Chyba że chmury zdecydują inaczej i nam to wyjątkowe zjawisko nikczemnie przysłonią.