18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

herbatka na zdrowie

ZIÓŁKA NA KORONAWIRUSA? Znaleźli roślinę, która blokuje SARS-COV-2

23.11.2021  15:16
Thapsia garganica pokona pandemię?
Thapsia garganica pokona pandemię? Fot: Ersen Yoldac/SHutterstock

Pandemia koronawirusa zniknie dzięki dziko rosnącym roślinom? Naukowcy odkryli, że występujące w Europie łoczydło jest w stanie skutecznie blokować zakażenie SARS-COV-2.

Przełom w poszukiwaniach leku na koronawirusa SARS-COV-2. Być może wkrótce nie będziemy musieli faszerować się chemicznymi medykamentami, by ustrzec się ciężkiego przebiegu COVID-19 i śmierci. Naukowcy z Universytetu w Nothingham odkryli, że pandemię pokonać mogą... ziółka. Za blokowanie SARS-COV-2 odpowiada jedna konkretna substancja. I nie trzeba produkować jej w laboratoriach - ona rośnie sobie spokojnie, dziko i znana jest ludziom od wieków.

Łoczydło apulijskie może pomóc w pokonaniu pandemii. Niestety nie występuje w Polsce, na szczęście znaleźć je można w Europie. Thapsia garganica rośnie między innymi w południowej Europie - w basenie Morza Śródziemnego, a także w północnej Afryce i Azji Mniejszej.

Sok łoczydła był wykorzystywany w medycynie ludowej już w starożytności i średniowieczu. Teraz dzięki zawartości substancji zwanej tapsigargin może powrócić do łask.

Thapsia garganica pokona pandemię?

Naukowcy z Nothingham dowiedli, że substancja występująca naturalnie w łoczydle apulijskim może skutecznie zablokować zakażenie koronawirusem, pomocna jest także w zwalczaniu go, gdy ten zaatakuje już organizm człowieka. Tapsigargin działa już w bardzo małych dawkach i co najważniejsze, skutecznie blokuje każdy z powstałych dotąd wariantów koronawirusa - od alfy po szalejącą dziś deltę.

Badanie dało nam lepszy wgląd w naturę dominacji wariantu delta. Choć pokazaliśmy, że jest on najbardziej zakaźny i promuje produkcję innych wirusów przy koinfekcji, jesteśmy zadowoleni, ponieważ pokazaliśmy, że tapsigargin jest skuteczny przeciwko wszystkim wariantom

- mówi prof. Chow Chang, kierujący badaniem Uniwersytetu.

Wyniki te wspólnie wskazują na przeciwwirusowy potencjał tapsigarginu stosowanego w profilaktyce po wystawieniu na działanie wirusa oraz jako substancja terapeutyczna - dodaje (za polsarnews.pl).
Czytaj także