18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wyjątkowe zjawisko!

Zaćmienie Słońca w Polsce. Takiego widoku nie było od dawna!

Bartłomiej Ciepielewski
08.06.2021  12:22
Zaćmienie Słońca 2021 w Polsce
Zaćmienie Słońca 2021 w Polsce Fot: Amanda Carden/Shutterstock

Już 10 czerwca nad naszymi głowami pojawi się niezwykle rzadkie zjawisko. Pierwszy raz od 6 lat będziemy świadkami częściowego zaćmienia Słońca. Tym razem będzie ono widoczne w Europie oraz Azji.

Zaćmienie Słońca w Polsce będziemy mogli podziwiać w pierwszej połowie czerwca. Do tego widowiskowego zjawiska dochodzi w chwili, gdy Księżyc ustawia się między Słońcem a Ziemią, rzucając w ten sposób cień lub blokując część światła słonecznego.

Mieszkańcy Rosji, Kanady, a także Grenlandii mogą liczyć na jeszcze ciekawsze widoki, gdyż pojawi się tam zaćmienie obrączkowe. Podczas wystąpienia tego zjawiska, zamiast pełnej tarczy Słońca można dostrzec jedynie ognisty zarys przypominający pierścień.

Zaćmienie Słońca 2021 - kiedy i gdzie oglądać?

Zaćmienie Słońca w Polsce można będzie obserwować 10 czerwca między godziną 11 a 14. Mieszkańcy północno-zachodniej części kraju pierwsze zmiany zaobserwują już o 11:30, natomiast na południowym wschodzie zaćmienie będzie widoczne o 12:09.

Jak przekazał Karol Wójcicki z bloga "Z głową w gwiazdach" w naszym kraju zaćmienie nie będzie idealnie widoczne. W południowej części kraju Księżyc przysłoni zaledwie 4,2 proc. Słońca. Na najlepszy widok mogą liczyć mieszkańcy północno-zachodniej części Polski, tam tarcza Słońca zostanie przysłonięta w 16 proc.

Do bezpiecznego podziwiania zaćmienia konieczne będzie wykorzystanie odpowiedniego sprzętu. Najlepiej sprawdzą się do tego filtry słoneczne do urządzeń optycznych, maska spawalnicza lub zaciemnione okulary.

Czytaj także
Przeczytaj więcej