18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To się w głowie nie mieści

Zakażenie koronawirusem może uszkodzić mózg. Nowe badania

Wojciech Kozicki
22.06.2021  13:09
Zakażenie koronawirusem grozi poważnymi uszkodzeniami mózgu
Zakażenie koronawirusem grozi poważnymi uszkodzeniami mózgu Fot: Larry Mulvehill/Science Source/East News

Okazuje się, że COVID-19 ma destrukcyjny wpływ nie tylko na płuca. Jak wynika z najnowszych badań, zakażenie koronawirusem może doprowadzić również do trwałych uszkodzeń mózgu. Czeka nas masowe upośledzenie zmysłów i utrata pamięci?

Zakażenie COVID-19 to nie tylko infekcja układu oddechowego. Ledwo pisaliśmy, że koronawirus niszczy jądra, a teraz opublikowano nowe wyniki badań i okazuje się, że patogen może spowodować uszkodzenia mózgu i odpowiadać za poważne defekty neurologiczne.

Koronawirus i uszkodzenia mózgu

Wykazano jak bardzo niebezpieczne dla mózgu jest zakażenie koronawirusem. Patogen może doprowadzić do uszkodzenia istoty szarej, upośledzając zmysły, pamięć i emocje. Naukowcy Uniwersytetu w Oxford, Imperial College, Londyn oraz National Institutes of Health USA ustalili to, przeprowadzając eksperyment oparty na bazie brytyjskiego Biobanku, który dysponuje zbiorem ponad 40 tys. skanów mózgu, przeprowadzonych jeszcze przed pandemią.

Jak wynika z badań, skutki powikłań mózgowych po COVID-19 mogą być długotrwałe. Co gorsza, u ozdrowieńców z takimi dolegliwościami po przechorowania koronawirusa rośnie znacząco ryzyko udaru lub demencji.

Wyłoniono z tej grupy 782 ochotników, z których 394 osoby przeszły zakażenie koronawirusem i powtórzono badania. Wyniki eksperymentu są bardzo niepokojące – podaje Wirtualna Polska.

Do tej pory ozdrowieńców atakowała tzw. "mgła mózgowa", a więc zespół zaburzeń neurologicznych, coraz częściej występujący w kontekście powikłań po COVID-19.  Z powodu mgły mózgowej cierpiała m.in. gwiazda TVN Dorota Gardias. Mgła mózgowa jest również jednym z najbardziej uciążliwych objawów Zespołu Chronicznego Zmęczenia (CFS).

Czytaj także
Przeczytaj więcej