18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ekspert odpowiada

Zakażenie koronawirusem po dwóch dawkach szczepionki. Jak to możliwe?!

09.04.2021  07:50
Zakażenie po szczepieniu
Zakażenie po szczepieniu Fot: Sam Wordley/Shutterstock

Zakażenie koronawirusem po dwóch dawkach szczepionki na Covid-19 jest możliwe? Ekspert odpowiada na dręczące nas pytania. Rozwój pandemii w Polsce każdego przeraża - nic dziwnego, że coraz częściej się nad takimi rzeczami zastanawiamy.

Zakażenie koronawirusem mimo przyjęcia dwóch dawek szczepionki to straszliwy pech, czy możliwy scenariusz? Po tym, jak program szczepień ruszył - wiemy już, że takie przypadki się zdarzają. Specjaliści tłumaczą, dlaczego tak się dzieje.

Covid-19 mimo dwóch dawek szczepionki?

''Wyborcza'' w jednym ze swoich ostatnich artykułów opisuje przypadki medyków, którzy pomimo przyjęcia dwóch dawek szczepionki przeciwko COVID-19 zachorowali na tę chorobę. Przytaczana jest między innymi historia pani Magdy, która pracuje w jednym z krakowskich szpitali. Kobieta przyjęła dwie dawki szczepionki firmy Pfizer przeciw COVID-19, ale po miesiącu zaczęła odczuwać niepokojące objawy - była osłabiona, miała temperaturę, wymiotowała. Otrzymała skierowanie na test PCR na koronawirusa. Wynik okazał się pozytywny. 

Na początku myślałam, że może wynik jest fałszywie dodatni. Przestałam mieć złudzenia, gdy pozytywny wynik otrzymali moi najbliżsi

– powiedziała kobieta w rozmowie z ''Wyborczą''.

Jest to możliwe, głównie dlatego, że nie ma jeszcze na świecie szczepionki, która wykazywałaby 100 proc. skuteczność w walce z Covid-19. Ryzyko zakażenia po przyjęciu dwóch dawek wciąż istnieje, chociaż jest niewspółmiernie mniejsze niż w przypadku osób nieszczepionych. 

To nie jest nic nadzwyczajnego ani zaskakującego. Takie sytuacje pojawiały się także w trakcie badań klinicznych

– powiedział w rozmowie z ''Wyborczą'' prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Mimo wszystko - warto się szczepić. Przypadki takie, jak opisywanej pani Magdy zdarzają się bardzo rzadko. Dwie dawki szczepionki firmy Pfizer lub Moderna przeciwko COVID-19 w 90 proc. zapobiegają zakażeniu koronawirusem, który wywołuje chorobę COVID-19. Każda zaś szczepionka chroni przed ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem i to jest w tej walce z patogenem zdecydowanie najważniejsze.

Czytaj także
Przeczytaj więcej