Uważaj

Żel antybakteryjny może być bardzo niebezpieczny

22.03.2020  17:05
Żel antybakteryjny może być bardzo niebezpieczny
Żel antybakteryjny może być bardzo niebezpieczny Fot: PIOTR JEDZURA/REPORTER

Żel antybakteryjny, który jest towarem deficytowym, odkąd rozpoczęła się epidemia koronawirusa, może być bardzo niebezpieczny. Zwróćcie na to uwagę.

Żel antybakteryjny jest teraz bardzo pożądany. Kto nie zdążył go kupić, zanim towary zniknęły ze sklepów, ten czuje się bardzo rozczarowany. Warto jednak wiedzieć, że stosowanie go wcale nie musi być bezpieczne.

Po pierwsze, jeśli nie zawiera ponad 60% alkoholu, to jest praktycznie bezużyteczny i nie zadziała tak, jakbyśmy tego chcieli. Przy tym nie wszystkie tego rodzaju produkty są bezpieczne dla dzieci. Należy o tym pomyśleć przed ich zastosowaniem.

Żel antybakteryjny nie jest bezpieczny?

Niektóre żele antybakteryjne nie zawierają w sobie alkoholu, tylko triclosan – środek przeciwgrzybiczny dodawany do mydeł i środków czystości. Daje on niekiedy bardzo niebezpieczne skutki uboczne. Szybka wchłanialność przez skórę może doprowadzić do raka, alergii, osłabienia mięśni i zaburzeń równowagi układu nerwowego.

Wiele żeli antybakteryjnych dostępnych na rynku zawiera również ftalany. Liczne badania potwierdził, że kobiety, które narażone są na kontakt z nimi mają bardzo niski poziom płodności albo rodzą dzieci z konsekwencjami zdrowotnymi.

Warto też dodać, że przede wszystkim są to żele antybakteryjne. W związku z tym nie zabijają one wszystkich wirusów i tak naprawdę nie wiadomo, czy koronawirus reaguje na ich stosowanie. Jeśli nie mamy płynów do dezynfekcji dedykowanych z opisem, że są antywirusowe, to nie możemy mieć pewności, że jesteśmy bezpieczni.

Na pewno za to bardzo pomoże nam niewychodzenie z domu, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. 

Przeczytaj więcej
Komentarze