18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uwaga!

Żel antybakteryjny może spowodować śpiączkę i ślepotę

21.07.2020  10:52
Żel antybakteryjny może spowodować śpiączkę i ślepotę
Żel antybakteryjny może spowodować śpiączkę i ślepotę Fot: goffkein.pro/Shutterstock

Żel antybakteryjny, który jest teraz niezbędnym wyposażeniem każdej torebki, może powodować ślepotę i śpiączkę. Wszystko przez jeden, niebezpieczny składnik.

Żel antybakteryjny od momentu rozpoczęcia się pandemii koronawirusa - jest obecny prawie w każdym domu i w większości damskich torebek. Niestety, mało kto wie, że jest w nim zawarty bardzo niebezpieczny składnik.

Żel antybakteryjny bardzo często ma w sobie metanol. To właśnie przed nim ostrzega użytkowników amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Na naszym rynku również znajdują się produkty tego rodzaju.

Żel antybakteryjny może być śmiertelnie niebezpieczny

Przypadkowe lub celowe spożycie takiego środka odkażającego (np. przez nieświadome zagrożenia dzieci) może spowodować ślepotę, śpiączkę lub nawet śmierć. FDA opublikowało się listę produktów na amerykańskim rynku, których stosowanie odradza.

Metanol z żelu antybakteryjnego jest niebezpieczny również w sytuacji, kiedy odkazimy ręce, a potem nieświadomie włożymy je do ust - tak dzieje się często właśnie w przypadku najmłodszych.

Niestety, metanol jest groźny również, kiedy żel antybakteryjny z nim w składzie, stosujemy według zaleceń na opakowaniu. Wchłania się bowiem przez skórę. Jeśli po użyciu żelu antybakteryjnego zauważymy u siebie: nudności, zawrotów głowy i problemy z widzeniem - powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.

Czytaj także
Przeczytaj więcej