18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Czym jest DERECHO?

Zielone niebo w USA. Spokojnie, to nie koniec świata!

Wojciech Kozicki
07.07.2022  15:26
Zielone niebo w USA. To nie koniec świata, lecz DERECHO
Zielone niebo w USA. To nie koniec świata, lecz DERECHO Fot: twitter.com/StormchaserUKEU

To nie horror ani film science fition! To nie sceny z serialu „Stranger Things” ani ekranizacja książki Stephena Kinga! Mieszkańcy USA byli świadkami niezwykłego i przerażającego zjawiska – we wtorek niebo w czasie burzy zrobiło się zielone. Czym jest DERECHO?

Dakota Południowa w USA i niezwykłe zjawisko – zielone niebo! W internecie udostępniono liczne wideo i zdjęcia przedstawiające apokaliptyczne zjawisko, które określane jest jako derecho. Spokojnie, to nie koniec świata ani apokalipsa, a po prostu fenomen meteorologiczny. 

Zjawisko derecho w USA. Skąd zielony kolor nieba?

Jak podaje National Weather Service, region nawiedziła rozległa burza. Przyniosła ze sobą wiatr pojawiający się na froncie szkwałowym układu. Wiało z prędkością nawet 160 kilometrów na godzinę. To właśnie rozległa i szybko przemieszczająca się burza nazywana jest derecho. Mieszkańcy Dakoty Południowej przyzwyczajeni są do takich zjawisk pogodowych, ale niebo przybrało intensywny zielony kolor po raz pierwszy.

Skąd kolor zielony? Cząsteczki wody rozpraszają światło niebieskie. Kiedy światło czerwone rozproszone przez atmosferę jest  rozświetlone przez atmosferę, cząsteczki wody przybierają kolor zielony. TVN24 dodaje, że "układzie derecho bardzo często obserwuje się zjawisko bow echo o charakterystycznym, łukowatym kształcie, świadczące o wysokiej niestabilności atmosfery".

Kryteria, które burza musi spełniać, aby uznać ją za derecho: ścieżka zniszczeń po burzy ma długość co najmniej 460 km; wiatr w porywach podczas burzy osiąga co najmniej 94 km/h; w co najmniej 3 miejscach na ścieżce zniszczeń, oddalonych od siebie o co najmniej 74 km wiatr osiąga w porywach co najmniej 118 km/h bądź powoduje zniszczenia wiatrowe szacowane na co najmniej stopień F1 w skali Fujity. Niektórzy nazywają to zjawisko burzą wiatrową lub huraganem śródlądowym – podaje Radio ZET.

Zjawisko derecho we wtorek nawiedziło również stany Iowa, Nebraskę, Minnesotę i Illinois. W sumie burze, wiatr i ulewne deszcze pozbawiły prądu ponad 30 tys. osób. Wiatr przewracał ciężarówki i zrywał linie energetyczne. W kilku miejscach spadł grad o średnicy nawet 7 centymetrów. 

NWS informuje, że zielone niebo przed lub w trakcie burzy może być wskaźnikiem silnego gradu. Rogers dodaje jednak, że chociaż kolor może być wskaźnikiem ciężkiej pogody, grad może wystąpić także bez nietypowego zabarwienia - podaje TVN24.pl.

logo Tu się dzieje