18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie bolało

Zjadłeś za dużo w Tłusty Czwartek? Pączki w nadmiarze sieją grozę

20.02.2020  16:16
Zjadłeś za dużo w Tłusty Czwartek? Pączki w nadmiarze sieją grozę
Zjadłeś za dużo w Tłusty Czwartek? Pączki w nadmiarze sieją grozę Fot: Beata Zawrzel/REPORTER

Tłusty Czwartek wiele osób traktuje, jako dzień w którym można oddać się rozkosznemu obżarstwu. Niestety, nie mamy dobrych wieści. Pączki w nadmiarze są bardzo niebezpieczne - szczególnie dla żołądka i trzustki. 

Tłusty Czwartek to dzień radosnego świętowania i obżarstwa. Niestety, pączki, które kojarzą się z nim jednoznacznie, nie są niczym dobrym dla naszego organizmu.

O tym, jak niedobre dla zdrowia są pączki, które kuszą ceną, już pisaliśmy. To nie jedyna ich wada. Pyszne słodkości jedzone w nadmiarze mogą stanowić poważny problem dla naszego żołądka, wątroby i trzustki. Osoby cierpiące na choroby tego trzeciego narządu, właściwie nie powinny pączków jeść w ogóle.

Pączki w nadmiarze są bardzo niebezpieczne

Specjaliści w dziedzinie gastroenterologii i hepatologii przestrzegają - jeden pączek nie zaszkodzi, ale trzy mogą już stanowić poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia.

Zawarte w pączkach tłuszcze i węglowodany są naturalnym składnikiem naszej diety, ale ważne, aby pewnych proporcji nie zaburzać. Duża porcja pączków to jest duże wyzwanie dla kilku narządów – głównie dla żołądka, dla trzustki i wątroby

– mówił swego czasu w prasie ordynator Oddziału Gastroenterologii i Hepatologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach, prof. Marek Hartleb.

W żołądku pączki zalegają bardzo długo i trawią się godzinami. Może się to objawić bólami w nadbrzuszu, odbijaniem, uczuciem rozpierania. Nic miłego, sprawdzaliśmy i nie polecamy.

Trzustka zmaga się natomiast z trawieniem tłuszczy, których w pączkach jest kosmicznie dużo, a wątroba na najwyższych obrotach produkuje żółć, która pomaga we wchłanianiu się tych składników. Nawet, jeśli proces się powiedzie i unikniemy bólu, to na pewno nie obejdzie się bez dodatkowej oponki na brzuchu.

Pamiętajcie - umiar jest w tym szaleństwie najważniejszy!