18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Odszkodowania za NOP-y

Źle się czułeś po szczepionce? Możesz dostać nawet 100 tys. złotych

02.02.2022  21:48
Nawet 100 tys. złotych odszkodowania za NOP
Nawet 100 tys. złotych odszkodowania za NOP Fot: Łukasz Gdak/East News

NOP-y czyli Niepożądane Odczyny Poszczepienne to problem, które wiele osób skutecznie zniechęcił do szczepień na Covid-19. Jeśli po przyjęciu preparatu poczuliście się nie najlepiej, możecie dostać nawet... 100 tys. złotych.

Od lutego osoby, które po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 doświadczyły ciężkich odczynów poszczepiennych, mogą wystąpić o odszkodowanie. Maksymalnie można otrzymać nawet 100 tys. zł.

Wśród milionów osób, które się zaszczepiły, zdarzały się czasem bardzo nieprzyjemne objawy poszczepienne. Właśnie takie osoby będą mogły teraz zawalczyć o swoją szczepienno-zdrowotną sprawiedliwość.

Nawet 100 tys. złotych odszkodowania za NOP

Przypominamy, że NOP-y to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki. Konkretnie od 12 lutego br. osoby, które doświadczyły ciężkich odczynów poszczepiennych lub przeszły wstrząs anafilaktyczny, mogą wystąpić o przyznanie świadczenia kompensacyjnego.

Przypominam, że ustawa będzie działała wstecz, co oznacza, że obejmuje szczepienia przeciw COVID-19 wykonane począwszy od rozpoczęcia akcji szczepień w grudniu 2020 roku

- zaznacza Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Podkreślamy, że odszkodowanie będzie przysługiwało zaszczepionemu, gdy w wyniku szczepienia przeciw COVID-19 pojawiły się:

  • działania niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni
  • gdy wystąpi wstrząs anafilaktyczny (powodujący konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub hospitalizację przez okres do 14 dni).

Wysokość odszkodowania uzależniona będzie głównie od długości pobytu w szpitalu oraz natężenia niepożądanych objawów. Maksymalnie można otrzymać nawet 100 tys. zł. Poniżej zamieszczamy, ile konkretnie wyniesie świadczenie w różnych przypadkach.

  • 3 tys. zł w przypadku obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego;
  • 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego trwającej krócej niż 14 dni;
  • od 10 tys. zł do 20 tys. zł w przypadku hospitalizacji trwającej od 14 dni do 30 dni;
  • od 21 tys. zł do 35 tys. zł w przypadku hospitalizacji trwającej od 31 dni do 50 dni;
  • od 36 tys. zł do 50 tys. zł hospitalizacji trwającej od 51 dni do 70 dni;
  • od 51 tys. zł do 65 tys. zł hospitalizacji trwającej od 71 dni do 90 dni;
  • od 66 tys. zł do 89 tys. zł hospitalizacji trwającej od 91 dni do 120 dni.

Świadczenie jest przyznawane przez Rzecznika Praw Pacjenta. Za złożenie wniosku trzeba jednak zapłacić 200 zł. Opłata zostanie zwrócona w razie przyznania świadczenia. Wzór wniosku można znaleźć na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.