18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Znowu!

Zmiana czasu w 2022 roku. Kiedy ostatni raz przestawiamy zegarki?

25.03.2022  14:35
Kiedy zmiana czasu na letni w 2022 roku?
Kiedy zmiana czasu na letni w 2022 roku? Fot: New Africa/Shutterstock

Wiosna wreszcie dotarła do Polski, co też wiąże się z corocznym rytuałem zmiany czasu. Dłuższy dzień niesie ze sobą wiele korzyści, lecz większość Polaków przyznaje, że chciałaby ze zmiany godziny zrezygnować. Kilka lat temu prace nad tym rozpoczął Parlament Europejski, ale na rezultaty tych działań jeszcze trochę poczekamy. Kiedy zmiana czasu na letni?

Zmiana czasu na letni i zimowy to zwyczaj obowiązujący w naszym kraju nieprzerwanie od 1977 roku. Podobny system stosuje się prawie w całej Europie. Wszyscy zgodnie przyznają jednak, że jest to niezwykle uciążliwe.

Wiosenna zmiana czasu w 2022 roku odbędzie się w nocy z 26 na 27 marca. Wtedy też o godzinie 2 przestawimy zegarki o godzinę do przodu. Oczywiście dotyczy to starszych urządzeń, gdyż nowe wypełniają ten rytuał za nas.

Kiedy ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu szczególnie z letniego na zimowy jest niezwykle uciążliwa i przyczynia się do problemów ze snem oraz pogorszenia samopoczucia. Korzyści z tego rytuału są znikome, przez co kilka lat temu sprawą zajął się Parlament Europejski. Europosłowie chcieli, by zmiana czasu w 2021 roku była tą ostatnią.

Początkowo plany PE pokrzyżowało sceptycznie podejście do pomysłu wielu krajów UE (w tym Polski), a gdy porozumienie było już coraz bliżej, Europę zaatakowała pandemia COVID-19. Prace zostały wstrzymane, przez co ze zmianami czasu musimy jeszcze trochę się namęczyć. Mimo że zaraza powoli odpuszcza, teraz oczy całego świata zwrócone są na Ukrainę.

Badanie CBOS z 2019 roku potwierdziło, że większość z nas chce zlikwidowania zmiany czasu. Pomysł odejścia od corocznego rytuału popiera 78,3 proc. badanych. Jedynie 14,2 proc. z nas chce by było tak, jak jest. Różnica jest zatem ogromna. Ponad 74. proc. ankietowanych opowiada się za utrzymaniem na stałe czasu letniego.