18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe zagrożenie

"Żołądkowy COVID-19" atakuje Europę! Chorują też zaszczepieni

09.07.2021  18:41
Wirus Delta atakuje żołądek
Wirus Delta atakuje żołądek Fot: CHAjAMP/Shutterstock

Pojawiające się nowe warianty koronawirusa znacznie oddalają wizję szybkiego powrotu do normalności. W Europie coraz bardziej daje się we znaki wariant Delta. Indyjska mutacja wywołuje niespotykane wcześniej objawy i atakuje bardzo młode osoby.

Wirus Delta od kilku tygodni podbija całą Europę. Według szacunków nowy wariant rozprzestrzenia się o nawet 65 proc. szybciej niż odmiana brytyjska. Oznacza to, że aby zarazić się Deltą, wystarczy przez kilka minut przebywać w otoczeniu osoby zakażonej lub wejść do pomieszczenia, w którym niedawno była. Indyjska mutacja zwiększa ryzyko hospitalizacji o ponad 50 procent.

Lekarze ostrzegają przed „żołądkowym covidem”

Początkowe objawy COVID-19 w przypadku zakażenia Deltą są bardzo różnorodne. Jednak jak podkreślają naukowcy, znacznie częściej pojawiają się dolegliwości ze strony układu trawiennego, stąd też część medyków określa chorobę mianem „żołądkowego covida”.

W przypadku zarażenia indyjskim szczepem COVID-19 pacjenci najczęściej mają silne bóle głowy, gorączkę, katar, którego praktycznie nie było podczas poprzednich wybuchów pandemii, zaburzenia w przewodzie pokarmowym - mowi dr Aleksandr Butejko z rosyjskiego Intytutu Wirusologii.

Nowy wariant charakteryzuje się również skróconym czasem intubacji, co nie występowało w przypadku pozostałych odmian wirusa.

Jeśli inkubacja pierwotnego szczepu z Wuhan trwała od  3 do 14 dni, to w przypadku wariantu Delta, pierwsze objawy pojawiają się już po upływie 2-4 dni od zakażenia - dodaje Butejko.

Lekarze ostrzegają, że Delta jest dość nieprzewidywalna. Do szpitali trafiają coraz częściej chorzy z zakrzepicą, narażeni na wystąpienie ataku serca.

Wśród hospitalizowanych jest też dużo więcej osób młodych, czego wcześniej nie było. Zdarzają się też przypadki reinfekcji oraz zakażeń u osób zaszczepionych – ostrzega w rozmowie z wp.pl Dmitrij Beliakow, rosyjski ratownik medyczny.

Stare zasady postępowania przy zachorowaniu na COVID-19 są już nieaktualne. Wkrótce nowa fala zarazy ma dotrzeć także do Polski.