Uważajcie

Zupełnie nowy objaw koronawirusa. Alarmują dermatolodzy

09.04.2020  14:46
Zupełnie nowy objaw koronawirusa. Alarmują dermatolodzy
Zupełnie nowy objaw koronawirusa. Alarmują dermatolodzy Fot: SvetaZi/Shutterstock

Koronawirus nas wszystkich przeraża. Nic dziwnego, patogen, który wywołał pandemię musi być przecież bardzo groźny. Najgorsze jest to, że wciąż nie znamy jego objawów w 100%. Ciągle pojawiają się nowe informacje. 

Koronawirus u każdego człowieka wywołuje trochę inne objawy. Niektórzy mają zwykłe, delikatne przeziębienie, a inni stają nad grobem przez COVID-19. Nie zawsze początkiem choroby jest zwykły kaszel.

Koronawirus: Zupełnie nowy objaw

Koronawirus potrafi dawać bardzo różne symptomy. Teraz lekarze dermatolodzy alarmują o zupełnie nowej oznace zakażenia. Francuski Krajowy Związek Dermatologów (SNDV) wydał w środę komunikat, w którym ostrzegł, że jedną z nich mogą być zmiany skórne.

Są to pseudo-odmrożenia, uporczywe, czasem bolesne zaczerwienienia, a także pokrzywka (...) Ostrzegamy społeczeństwo i personel medyczny, aby jak najszybciej wykryć tych potencjalnie zakażonych pacjentów, niekoniecznie mających objawy ze strony układu oddechowego

- opisuje SNDV i podkreśla, że pacjenci z tego typu objawami powinni skonsultować się z dermatologiem.

O zmianach skórnych w przebiegu zakażenia koronawirusem jeszcze do tej pory nie słyszeliśmy. 

Nie mam takiej wiedzy. Ale jak wiadomo, uczymy się tego wirusa każdego dnia, a niektórzy opisują jego nieznane formy. Jeśli jednak chodzi o aspekt dermatologiczny, to nie widziałem żadnej publikacji 

- skomentował to francuski dyrektor generalny ds. zdrowia Jerome Salomon.

Na wszelki wypadek warto teraz obserwować dosłownie każdą zmianę w swoim samopoczuciu - wszystko może mieć związek z koronawirusem, ale nie należy wpadać w niepotrzebną panikę. 

Przeczytaj więcej
Komentarze