Zwiększone ryzyko wypadków i bójek. Popularny drink jest bardzo niebezpieczny

Redakcja
24.03.2017  12:54
Zwiekszone ryzyko wypadkow i bojek Popularny drink jest bardzo niebezpieczny
Zwiekszone ryzyko wypadkow i bojek Popularny drink jest bardzo niebezpieczny Fot: YouTube.com/ The Jagerbomb Machine

Ten kuszący napój ma dawać podwójnego kopa, jednak skutki jego picia mogą być opłakane.

Napój energetyczny połączony z wysokoprocentowym alkoholem nie tylko brzmi jak mieszanka wybuchowa, ale po prostu nią jest. Kanadyjscy badacze przestrzegają miłośników przez zgubnymi skutkami picia coraz bardziej popularnego na całym świecie drinka - Jagerbomb.

Mieszanka kofeiny zawarta w energetyku powoduje, że pijący przez długi czas czuje się trzeźwo i jest pełny energii. W konsekwencji oszukany organizm domaga się większej ilości alkoholu. Tym sposobem imprezowicz wypija więcej niż zwykle. 

Przed zdradliwymi drinkami przestrzegają również media na całym świecie - na przykład kenijski serwis TheStar.co.ke. W artykułach przytaczane są wypowiedzi lekarzy, którzy wśród zagrożeń związanych z piciem alkoholowych energetyków wymieniają problemy ze snem i przyśpieszoną akcję serca.

Ryzykanci z energią

Na groźny efekt powolnego docierania do mózgu sygnału, że organizm jest pijany, zwracają również uwagę naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Wiktorii. Przez ostatnie ponad 30 lat prowadzili badania na temat mieszania alkoholu z kofeiną.

Wnioski? To połączenie zwiększa prawdopodobieństwo upadków, wszczynania bójek i wypadków. Jak podają naukowcy, energy drinki mają ponad dwa razy większą zawartość kofeiny niż Coca-Cola, a tyle samo co pełen kubek kawy rozpuszczalnej. 

Zwykle kiedy pijemy alkohol szybko się męczymy i idziemy do domu. Napoje energetyczne maskują to zmęczenie, więc ludzie nie potrafią dokładnie określić, jak bardzo są nietrzeźwi. W efekcie zostają na imprezie dłużej, piją więcej alkoholu, zaczynają zachowywać się bardziej ryzykownie i nieodpowiedzialnie – wyjaśnia prowadząca kanadyjskie badania Audra Roemer w periodyku "Journal of Studies on Alcohol and Drugs".

Kilka drinków typu Jagerbomb może wywoływać ataki paniki, palpitacje serca, niepokój i podniesione ciśnienie krwi. Jednak największym wrogiem pijanego człowieka jest on sam - niemal odcięty od świadomości imprezowicz nie kontroluje swoich czynów. 

Przeczytaj więcej
Komentarze