18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie ma lekarstwa!

Nowa epidemia! Niszczy rdzeń kręgowy!

Wojciech Kozicki
05.08.2020  17:31
Zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego (AFM) to nowa epidemia?
Zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego (AFM) to nowa epidemia? Fot: Jan Bielecki/East News

Epidemia koronawirusa to dopiero początek horroru? Naukowcy ostrzegają, że nadciąga choroba, atakująca głównie dzieci. Czy czekają nas masowe zachorowania na zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego (acute flaccid myelitis - AFM)?

Koronawirus to nie jedyna epidemia jaka zagraża ludzkości. Rządowa amerykańska agencja CDC ostrzega, że w tym roku spodziewa się masowego ataku nowej choroby. Ich zdaniem jesienią zaatakuje rzadka i potworna choroba: zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego (AFM). Jest szczególnie groźna dla dzieci.

Zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego (AFM) to nowa pandemia?

Jak przypominają naukowcy, zachorowania na AFM odnotowywane są średnio co 2 lata na przełomie sierpnia i listopada. Ostatni szczyt miał miejsce w 2018 r. kiedy do CDC zgłoszono 238 przypadków tej choroby.

Lekarze podejrzewają, że choroba wywoływana jest przez wirusa, choć jak zwraca uwagę Poradnik Zdrowie, przyczyny AFM wciąż są nieznane. Niestety, medycyna nie dysponuje sprawdzonym i skutecznym sposobem leczenia tej choroby. Rozwija się nawet w kilkanaście godzin, więc o życiu decyduje szybkie rozpoznanie objawów. Jeśli leczenie zacznie się za późno, choremu grozi paraliż lub zabójcza niewydolność oddechowa. Co gorsza, objawy AFM mogą przypominać objawy koronawirusa.

Pierwsze objawy zwiotczającego zapalenia rdzenia kręgowego (AFM):

  • Gorączka
  • Ból i drętwienie kończyn
  • Problemy z oddychaniem
  • Problemy z mówieniem i połykaniem
  • Ból głowy i szyi
  • Osłabienie mięśni twarzy

Różne czynniki uznawane są za potencjalne przyczyny ostrego zwiotczającego zapalenia rdzenia kręgowego. Obecnie dominuje pogląd, że w patogenezie jednostki udział biorą czynniki genetyczne, środowiskowe oraz różnego rodzaju wirusy. Wiele już patogenów powiązywano z AFM, poszukiwano korelacji m.in. pomiędzy tym schorzeniem a zakażeniami wirusami polio czy enterowirusami – pisze poradnikzdrowie.pl

Zagłosuj

Czy koronawirus to broń biologiczna?

Liczba głosów: