18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przełomowe badania

Życie na Marsie istnieje? Naukowcy wpadli na trop

27.04.2021  14:43
Życie na Marsie jednak istnieje?
Życie na Marsie jednak istnieje? Fot: Limbitech/Shutterstock

Badacze z Brown University po przeanalizowaniu meteorytów z Marsa dokonali przełomowego odkrycia. Pod powierzchnią czerwonej planety znajdują się substancje, które mogą zapewniać życie rozmaitym mikroorganizmom.

Naukowcy z amerykańskiego Brown University szczegółowo przeanalizowali skład chemiczny meteorytów podchodzących z Marsa. Badania wykazały, że znajdujące się tam skały przy kontakcie z wodą mogą wytwarzać chemiczną energię, umożliwiającą funkcjonowanie mikroorganizmom.

Ważne wnioski z punktu widzenia naukowej eksploracji warstw pod powierzchnią są takie, że gdziekolwiek  na Marsie znajduje się woda gruntowa, jest duża  szansa na dostęp do wystarczających ilości energii chemicznej, aby podtrzymać mikrobiologiczne życie - mówi jeden z badaczy.

Doktor Jesse Tarnas zajmujący się projektem uważa, że jeśli kiedykolwiek na czerwonej planecie powstało mikrobiologiczne życie, to jest duża szansa, że przetrwało do dzisiaj.

Mikroorganizmy na Marsie

Autorzy projektu mają nadzieję, że ich odkrycie przyspieszy zorganizowanie misji, poszukującej życia pod powierzchnią czerwonej planety. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tym są niedawne doniesienia o możliwości istnienia tam podziemnych jezior oraz systemów wód gruntowych.

Podpowierzchniowe warstwy to jedna z kolejnych granic w badaniu Marsa. Przeprowadziliśmy już analizy atmosfery, wykonaliśmy mapy powierzchni w różnych długościach fal świetlnych i wylądowaliśmy na powierzchni w kilku miejscach - przyznał profesor Jack Mustard z Brown University.

Zdaniem naukowca przeprowadzenie badań podpowierzchniowych będzie sporym wyzwaniem, ale możliwym do zrealizowania. Dzięki rozwojowi techniki wiertniczej przedostanie się na bardzo duże głębokości, wkrótce nie będzie stanowiło problemu.

logo Tu się dzieje