18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jej samolot zniknął z radarów, ale maszyny nie odnaleziono. Zagadka zniknięcia lotniczki rozwiązana

Redakcja
08.03.2018  15:01
Amelia Earhart
Amelia Earhart Fot: East News

Teorie dotyczące jej losów pojawiały się przez 80 lat.

Jej historia jest rewolucyjna. Amelia Earhart była pierwszą kobietą, która za sterami samolotu, samotnie pokonała Ocean Atlantycki. Mogła być też pierwszą osobą, która odbyła lot dookoła świata, gdyby w 1937 roku jej maszyna nie zniknęła nad Pacyfikiem. Mogło wówczas dojść do katastrofy, jednak szczątków nigdy nie odnaleziono.

Jak donosi time.com, po dziesięcioleciach tajemnicy wokół jej zaginięcia i pojawiających się kolejnych teoriach spiskowych, historię Earhart w końcu można uznać za zamkniętą.

Amelia Earthart była pierwszą kobietą, która samotnie przeleciała Atlantyk.
Amelia Earthart była pierwszą kobietą, która samotnie przeleciała Atlantyk. Fot: twitter.com / USAToday

Znalezione kości

Gdy w 1940 roku na maleńkiej wyspie Nikumaroro na środku Oceanu Spokojnego znaleziono ludzkie kości, początkowo twierdzono, że należały do mężczyzny. Miały to być szczątki Fredericka Noonana, który na podbój kuli ziemskiej wyruszył jako nawigator Earthart. 

Na wyspie znaleziono też m.in. fragment buta, pudełko do przechowywania przyrządów nawigacyjnych i butelkę po likierze benedyktyńskim, którą lotniczka często miała przy sobie. 

Ale historia zniknięcia samolotu nadal fascynowała naukowców. Kolejnej analizie podjęli się niedawno badacze z Uniwersytetu Tennessee. Jak podał na łamach czasopisma naukowego „Forensic Anthropology” profesor Richard Jantz, kości te jednak należały do kobiety.

Nowe badania

Choć szczątki nie zachowały się do dziś, Jantz wykorzystał najnowocześniejsze technologie (m.in. specjalny program komputerowy własnego autorstwa), by ponownie przeanalizować zebrane kilka dekad wcześniej dane. Zgodnie z jego badaniami kości wykazywały więcej podobieństw do Earhart niż do 99 procent osób z bazy danych porównawczych.

Dopóki nie zostaną przedstawione ostateczne dowody świadczące o tym, że te szczątki nie były jej, najbardziej przekonujące argumenty wskazują na to, że to ona – dodał. (journals.upress.ufl.edu)

Naukowiec podkreślił w swojej pracy, że nie kwestionuje kompetencji lekarza, który wykonał pomiary 80 lat temu. Zwrócił jednak uwagę, że dawniej możliwości kryminalistyki były o wiele bardziej ograniczone. Jak twierdzi, może się okazać, że kości nie były Amelii. Podkreśla jednak, że musiałyby należeć do kogoś bardzo podobnego do niej.

Amelia-Eakhart-1
Amelia-Eakhart-1 Fot: facebook.com / Amelia Earhart

 

Czytaj także