18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Padła straszna data

Asteroida Bennu spowoduje koniec świata? "To ostatni etap"

Wojciech Kozicki
18.09.2023  16:36
Asteroida Bennu - rozmiar, struktura i badania kosmosu
Asteroida Bennu - rozmiar, struktura i badania kosmosu Fot: Shutterstock/Romolo Tavani

Koniec świata, apokalipsa i data zagłady? Asteroida Bennu może uderzyć w Ziemię i stanowi zagrożenie dla ludzkości? Naukowcy ujawnili nowe informacje o asteroidzie, którą odkryto w 1999 roku. Okazuje się, że nie jest aż tak niebezpieczna, ale...

Asteroida Bennu oznacza koniec świata? Czeka nas uderzenie asteroidy w Ziemię?  Ciało niebieskie mija naszą planetę niebezpiecznie blisko co 6 lat. Jest to asteroida potencjalnie niebezpieczna, bo zdaniem naukowców, jej uderzenie miałoby moc 22 bomb atomowych. Okaże się źródłem wiedzy o kosmosie czy po prostu źródłem śmierci?

Asteroida Bennu - rozmiar, struktura i badania kosmosu

Radio ZET wyjaśnia, że asteroida Bennu „przybiera postać luźnego zbioru skalnego, ponieważ jej gęstość jest tylko o 30% większa od gęstości charakterystycznej dla wody”. Jest to więc asteroida o strukturze gruzowej. Co by się stało, gdyby asteroida Bennu, mająca 500 metrów średnicy, uderzyła w Ziemię?

To, z jaką łatwością i przy stosunkowo niewielkim nakładzie sił gruz został naruszony, daje dowody na to, jak słabe siły kohezji utrzymują razem cały materiał budujący powierzchniową warstwę asteroidy- wyjaśnia Focus.pl.

Asteroida Bennu w służbie nauki. Wiedza o kosmosie

Jak opisuje portal Unilad, uderzenie asteroidy spowodowałoby zniszczenia na obszarze 960 kilometrów kwadratowych. Eksperci jednak studzą emocje i uspokajają – ludzkość przetrwałaby tę katastrofę. Co więcej, zdaniem naukowców, jeśli już asteroida miałaby uderzyć w Ziemię, to nastąpi to dopiero 24 września 2182 roku.

Naukowcy z NASA chcą wykorzystać asteroidę Bennu jako źródło wiedzy o kosmosie i Układzie Słonecznym. Richard Burns, kierownik projektu misji kosmicznej OSIRIS-REx w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda w Greenbelt w amerykańskim stanie Maryland ujawnił, że zamierzają pobrać próbki z asteroidy.

Więcej informacji o niebezpiecznych asteroidach - TUTAJ

Teraz jesteśmy na ostatnim etapie tej siedmioletniej podróży i odczuwamy to porównywalnie do kilku ostatnich mil maratonu – z mieszaniną emocji takich, jak duma i radość współistniejąca ze zdeterminowaniem i koncentracją, by dobrze ukończyć bieg- wyjaśnił Richard Burns.

Radiozet.pl przypomina, że pierwsze próbki z asteroidy Bennu pobrano w 2020 roku podczas misji kosmicznej OSIRIS-Rex. Następne próbki amerykańska agencja kosmiczna zamierza udostępnić naukowcom z całego świata.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje