18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Inwazja drapieżnej ryby w Polsce. "Agresywny szkodnik" [WIDEO]

Redakcja
13.08.2018  16:46
ryby Polska babka bycza
ryby Polska babka bycza Fot: Wikimedia.org

Wiadomo, skąd wzięła się w polskich wodach.

Mazury. Gospodarstwo Rybackie "Mikołajki" ostrzega, w jeziorach pojawiła się drapieżna ryba – babka bycza (Neogobius melanostomus). Jak podaje O2.pl, dla ludzi nie jest groźna, ale jest gatunkiem inwazyjnym, który zagraża ichtiofaunie. 

ZOBACZ TEŻ: Swastyka i ludzkie kości w żołądku suma

O sprawie już jakiś czas temu informowali wędkarze. Babkę wyławiali z różnych jezior (m.in. Bełdany, śluza w Guziance). Już  w 2017 roku znajdywano babkę byczą w pokarmie ptaków (kormorany). W 2018 roku znaleziono aż kilkadziesiąt sztuk.

Grozi nam zagłada ichtiofauny – ostrzega Gospodarstwo Rybackie "Mikołajki" na swoim Facebooku.

Już w 2016 roku portal trojmiasto.eska.pl informował, że rozpoczęła się inwazja „agresywnej i drapieżnej” ryby w Bałtyku. Zaczęła przejmować wówczas żerowiska fląder, wyjadać ikrę i larwy.

ZOBACZ TEŻ: Rekordowy sum w Polsce

Babka bycza w Polsce

Babka bycza to szkodnik, który może szybko rozprzestrzeniać się w jeziorach na Mazurach. Polskie ryby mogą zostać pozbawione siedlisk i pokarmu. Może to przyczynić się do spadku połowów ryb w Polsce. Rybacy apelują, by w przypadku złowienia babki byczej, nie wypuszczać jej do wody.

Babka bycza (Neogobius melanostomus) jest nowym gatunkiem dla Bałtyku, a zarazem piątym przedstawicielem babkowatych w tym morzu. Nie jest gatunkiem dużym, osiąga maksymalnie do 25 cm długości i do 350 gram wagi. Ta wielkość bywa jednak zwodnicza, na tle pozostałych bałtyckich gatunków babek to prawdziwy olbrzym. Wystarczy stwierdzić, że największy rodzimy gatunek: babka czarna mierzy 12 cm, babka mała tylko 7, a dwa pozostałe gatunki nie przekraczają 4 cm – możemy przeczytać na ekologia.pl.

Portal hel.ug.edu.pl podejrzewa, że babka bycza trafiła do Polski z Morza Kaspijskiego, Azowskiego lub Czarnego w wodach balastowych statków. Zaczęła rozmnażać się w Bałtyku, głównie w Zatoce Gdańskiej.

ZOBACZ TEŻ: Ryzyko skażenia. Bałtyk zamieni się w strefę śmierci

 

Babka bycza – niebezpieczna ryba w Polsce: