Były zamrożone w arktycznym lodzie

Będziemy nieśmiertelni? Wskrzeszono robaki mające ponad 40 tys. lat

12.07.2019  15:13
Będziemy nieśmiertelni? Wskrzeszono robaki mające ponad 40 tys. lat
Będziemy nieśmiertelni? Wskrzeszono robaki mające ponad 40 tys. lat Fot: EAST NEWS

Wyobrażacie sobie, jakie robaki chodziły po ziemi 40 tys. lat temu? My też nie, a teraz... można by się nawet z nimi zetknąć. Naukowcy wskrzesili zamrożone w lodzie arktycznym stworzenia mające 40 tys. lat. Czy to początek badań nad nieśmiertelnością? 

Jakie robaki władały ziemią 40 tys. lat temu? Ciężko to sobie wyobrazić. Naukowcy z University of Tennessee zabawili się w doktora Frankensteina i wskrzesili takie właśnie stworzenia.

Wymarłe 40 tys. lat temu nicienie, zostały znalezione w wiecznej zmarzlinie syberyjskiej i uznane zostały za najbardziej złożone organizmy, które udało się wskrzesić po takim czasie. Czy stoimy u progu nieśmiertelności

Zobacz także

Wskrzeszone robale, próg nieśmiertelności

Wskrzeszone robaki są aktualnie najstarszymi organizmami żyjącymi na świecie. Nicienie to bezkręgowce mające średnią długość rzędu pół milimetra, wyposażone są m.in. w mózg, układ nerwowy i układ pokarmowy.

Jakim cudem samoistnie przetrwały nieuszkodzone przez taki czas w lodzie? Nicienie mają zdolność tworzenia powłoki, która chroni ich ciała przed ekstremalnymi warunkami. Jest to realne nawet jeśli nie mają dostępu do tlenu.

Odkrycie naukowców budzi nadzieję na wskrzeszanie gatunków, które już dawno wyginęły. Stawia też pytanie, gdzie są granice ludzkiej śmiertelności - być może my kiedyś też będziemy potrafili się wskrzeszać. 

Zobacz także
Czytaj także