18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Plaga bezpłodności u mężczyzn. Ludziom grozi wyginięcie?

Redakcja
12.09.2018  14:43
plemniki sperma komórka jajowa zapłodnienie
plemniki sperma komórka jajowa zapłodnienie Fot: East News/axel ritter/Panther Media

Do 2060 roku mężczyźni mogą utracić zdolność do rozmnażania.

Bezpłodność u mężczyzn to coraz większy problem. Szokujące wyniki badań przedstawiono na  World Economic Forum w Chinach. Specjaliści ostrzegają, że Europejczycy, Australijczycy i Amerykanie mogą całkowicie utracić zdolności reprodukcyjne już do 2060 roku. Jakość spermy jest coraz gorsza.

Leczenie bezpłodności niemożliwe – lekarstwa brak

Jak podaje theguardian.com, „ludzkość może wkrótce wyginąć” z powodu bezpłodności. Niektórzy specjaliści uspokajają jednak, że zagrożenie nie jest aż tak poważne na poziomie cywilizacyjnym.

ZOBACZ TEŻ: Erotyczna dieta. Te produkty uczynią z was bogów seks

Koniec ludzkości z powodu bezpłodności nie nastąpi. Będzie to jednak katastrofa na poziomie indywidualnym dla wielu ludzi. Jesteśmy bezradni, nie ma sposobu, by na taką skalę poprawić jakość spermy u mężczyzn. Lekarstwo nie istnieje – twierdzi profesor Richard Sharpe z Edinburgh University. (theguardian.com)

Sperma, plemniki, rak jąder - badania

Naukowcy z Hebrew University w Jerozolimie ostrzegają, że zapłodnienie kobiety będzie coraz trudniejsze. Jakość spermy i plemników w latach 1973-2011 spadła o nawet 60 procent. Coraz częściej występuje też rak jąder.  

Wyniki badań opublikowano też na łamach „Human Reproduction Update". Sprawdzono nasienie 42 tys. mężczyzn. 

ZOBACZ TEŻ: Aseksualizm - nowa orientacja płciowa. Czy da się żyć bez seksu i popędu?

Czynniki powodujące bezpłodność

Szanse na ojcostwo spadają z powodu takich czynników jak m.in. zmiany w środowisku naturalnym, zanieczyszczenie powietrza (smog). Mężczyźni tracą możliwości reprodukcyjne już na etapie życia płodowego, bo już wtedy mają kontakt z substancjami toksycznymi. Później negatywnie na płodność wpływają także otyłość, alkohol, narkotyki i papierosy. Marihuana również ma negatywny wpływ na płodność.

Winna może być także technologia i np. komputery i telefony komórkowe blisko jąder, które zwiększają ich temperaturę i osłabiają plemniki. Nie zostało to jednak ostatecznie potwierdzono w badaniach.

Theguardian.com zwraca uwagę, że wyniki badań mogą być niemiarodajne. Zbadano również mężczyzn, którzy leczyli się z powodu bezpłodności w klinikach.

ZOBACZ TEŻ: Seks i odchudzania. Pozycje i spalanie kalorii

 

Przyczyny i leczenie bezpłodności:

Leczenie niepłodności:

Naturalne metody leczenie bezpłodności:

logo Tu się dzieje