Oceń
Biedronki azjatyckie w Polsce. Lasy Państwowe ostrzegają, że w 2023 roku Polskę czeka kolejna inwazja agresywnych biedronek azjatyckich. Czy biedronka azjatycka, czyli arlekin, stanowi zagrożenie dla zdrowia? Ugryzienie biedronki azjatyckiej powoduje reakcje alergiczne.
Biedronki azjatyckie w Polsce znowu atakują. Lasy Państwowe ostrzegają, że obecnie biedronka azjatycka żeruje na mszycach i przechodzi kolejne stadia rozwojowe. Jednak już za chwilę może eksplodować plaga biedronek azjatyckich w domach.
Czy biedronki azjatyckie są groźne? Ekosystem i alergie
Lasy Państwowe na Facebooku wyjaśniają, że biedronki azjatyckie (Harmonia axyridis) to agresywny gatunek inwazyjny i stanowią zagrożenie dla polskiego ekosystemu oraz gatunków chrząszczowatych. Biedronka azjatycka wypiera z nisz rodzime biedronki czyli dwu i siedmiokropki. Samo ugryzienie biedronki azjatyckiej może być groźne ze względu na reakcje alergiczne.
Ekspansywna biedronka wypiera z nisz ekologicznych nasze rodzime dwu czy siedmiokropki, a ugryzienia samych biedronek azjatyckich nierzadko wywołują również reakcje alergiczne u ludzi. Inwazyjne gatunki obce dodatkowo często są wektorem groźnych dla rodzimej fauny i flory patogenów, Walka z nimi to jedno z większych wyzwań ochrony przyrody
- ostrzegają Lasy Państwowe na Facebooku.
Czy biedronki azjatyckie gryzą? Objawy alergiczne
Ugryzienie biedronki azjatyckiej u osób z alergią może wywołać takie objawy jak m.in. pokrzywka, astma, katar, obrzęk twarzy, problemy z oddychaniem, a nawet groźny obrzęk naczynioworuchowy. Alergicy są wrażliwi na substancje zawarte w płynie obronnym biedronek azjatyckich. Samo ugryzienie przez biedronką azjatycką jest bezbolesne.
Dochodziło do sytuacji, gdy z powodu inwazji biedronek azjatyckich zamykano place zabaw w Polsce.
Biedronki azjatyckie są w Polsce obecne od 2006 roku. Na przestrzeni lat zasięg ich występowania, jak i populacja znacząco się zwiększyły - obecnie gatunek ten można spotkać zarówno w Azji, jak i Europie, Ameryce Południowej, a także na południu Afryki
- podaje Wirtualna Polska.
Skąd się wzięła biedronka azjatycka w Polsce?
Nazwa biedronki azjatyckiej „arlekin” pochodzi od angielskiej nazwy Harlequin ladybird. Biedronki azjatyckie pochodzą z południowo-wschodniej Azji. Do Europy dostały się z Ameryki Północnej, gdzie zostały sprowadzone w XIX w. w celu zwalczania mszyc na uprawach rolnych. Jak przypomina Strona Zdrowia, w Polsce natomiast biedronka azjatycka pierwszy raz pojawia się w 2006 roku w Poznaniu i szybko rozprzestrzeniła się na cały kraj.
Jak rozpoznać biedronkę azjatycką? Informacje o kropkach
Jak rozpoznać biedronkę azjatycką? Źródła podają, że biedronki azjatyckie wielkością (6-8 mm) i kształtem przypominają nasze rodzime gatunki biedronek. Różnią się jednak ilością kropek, bo mogą mieć ich od 0 do 23. Polskie gatunki biedronek mają zwykle siedem, dwie lub dziesięć kropek. Kropki u biedronek azjatyckich są mniej symetryczne i często zlewają się ze sobą.
Biedronki dwukropki są bardziej podobne do azjatyckich, ponieważ ich kolorystyka jest równie różnorodna, a liczba kropek nie musi wynosić 2, może być ich więcej, mogą mieć także nieregularny kształt. W tym przypadku podstawowym wyznacznikiem tego rozróżnienia jest wielkość owada, ponieważ dwukropki są mniejsze (3,5-5,5 mm długości) oraz bardziej spłaszczone i podłużne
- wyjaśnia portal Strona Zdrowia.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku
Oceń artykuł
Tu się dzieje
