18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe wyniki badań

Całun Turyński to oszustwo? "Nie pochodzi z czasów Jezusa"

Wojciech Kozicki
19.04.2023  19:50
Całun Turyński to oszustwo? Nowe wyniki badań
Całun Turyński to oszustwo? Nowe wyniki badań Fot: Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Całun Turyński i nowe badania. Czy naprawdę Jezus Chrystus był owinięty po śmierci tkaniną, którą chrześcijanie czczą od wieków? Okazuje się, że słynna relikwia mogła zostać już w średnowieczu. Czy kościół  i Watykan od wieków ukrywają prawdę o Całunie Turyńskim?

Całun Turyński (Santa Sindone) ponownie przebadany. Naukowcy ogłosili, że relikwia prawdopodobnie została podrobiona już w średniowieczu. Chrześcijanie jednak nadal czczą materiał, w który miał być zawinięty Jezus po śmierci na krzyżu, o czym rzekomo mają świadczyć liczne ślady, w tym plamy krwi i odcisk twarzy Chrystusa. Niestety, badacze mają dla chrześcijan złą wiadomość. 

Całun Turyński i podważone autentyczność. Nowe badania

Całun Turyński obecnie znajduje się  katedrze świętego Jana Chrzciciela. Kolejne badania naukowe od lat podważają jego autentyczność. Jak podano w 2023 roku, opierając się na datowaniu radiowęglowym, przeprowadzonym przez różne ośrodki badawcze, relikwia nie pochodzi z czasów Jezusa.

Na łamach „Nature” ujawniono, że badania wykazały z 95-procentową pewnością, iż Całun Turyński datowany jest na lata 1260-1390. płótno z Całunu Turyńskiego pochodzi ze średniowiecza.

Całun Turyński i rany Chrystusa

W 2018 roku na łamach "Journal of Forensic Sciences" podważono autentyczność Całunu Turyńskiego. Antropolog sądowy Matteo Borrini z Uniwersytetu Johna Mooresa w Liverpoolu oraz zajmujący się chemią organiczną Luigi Garlaschelli z włoskiego Komitetu Badań nad Pseudonaukami, zastosowali  technikę zwaną "analizą śladów krwawych". Ich badania wykazały natomiast, że „wzory z ran nie mogłyby być zgodne z kształtem litery T, jak miałoby wynikać to z ukrzyżowania”

Badaczom nie udało się jednakustalić jak można byłoby nanieść takie plamy krwi na materiał. Całun Turyński został przez nich jako „artystyczna lub dydaktyczna prezentacja z XIV wieku”.

Całun Turyński jest uważany za jedną z największych relikwii chrześcijaństwa. Przechowywany najpierw w Jerozolimie, potem przez paręset lat w Bizancjum, wystawiony po raz pierwszy na widok publiczny we Francji w 1357 roku, ostatecznie w XVII wieku trafił do Włoch. Zdaniem wierzących właśnie w to płótno owinięty został Chrystus po swojej śmierci na krzyżu i w nim złożony do grobu – przypomina Polskie Radio.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje