18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"80 mln ofiar w dobę"

Choroba X uderzy? WHO: jeszcze nie istnieje, ale robimy szczepionkę

Wojciech Kozicki
26.09.2023  10:58
Nowa pandemia i choroba X. WHO ostrzega, że nowy wirus odzwierzęcy wymaga stworzenia szczepionek
Nowa pandemia i choroba X. WHO ostrzega, że nowy wirus odzwierzęcy wymaga stworzenia szczepionek Fot: CHASSENET / BSIP/EAST NEWS

Covid to dopiero preludium do globalnej hekatomby epidemiologicznej? Eksperci znowu ostrzegają, że nadciąga CHOROBA X, która może zabić dziesiątki milionów ofiar. Nowa pandemia jest nieunikniona? Choroba wciąż nie została wykryta, ale WHO już ogłasza prace nad szczepionką.

Covid pokonany, ale nie możemy spać spokojnie. Eksperci ostrzegają przed m.in. kolejnymi mutacjami koronawirusa, wirusem heartland czy małpią ospą. Naukowcy znowu biją na alarm, że należy już zacząć przygotowania do nowej pandemii. Czym jest tzw. choroba X? Zdaniem naukowców to choroba, która pojawi się niemal na pewno, a której istnienie nie zostało jeszcze potwierdzone.

WHO ostrzega: nowa pandemia i choroba X

Kate Bingham, która była przewodniczącą brytyjskiej grupy ds. szczepionek, w rozmowie Daily Mail ostrzega, że covid tak naprawdę okazał się łaskawy. Zabójcza pandemia, której wkrótce powinniśmy się spodziewać, może pochłonąć nawet 50-80 milionów ofiar w kilka dób. 

Przed chorobą X ostrzega również Światowa Organizacja Zdrowia. Zdaniem ekspertów WHO, odpowiedzialny za niżą wirus może już istnieć i replikować się, by za chwilę globalnie zaatakować. Potencjalnym zabójcą prawdopodobnie okażę się wirus odzwierzęcy. Naukowcy monitorują kilka patogenów wysokiego ryzyka, w tym ptasią grypę, małpią ospę i hantawirusa, chorobę przenoszoną przez gryzonie.

Pandemia grypy w latach 1918-19 zabiła co najmniej 50 milionów ludzi na całym świecie, dwa razy więcej niż zginęło podczas I wojny światowej. Dziś możemy spodziewać się podobnej liczby ofiar śmiertelnych jednego z wielu wirusów, które już istnieją. Obecnie jest więcej intensywnie replikujących się i mutujących wirusów niż wszystkich innych form życia na naszej planecie razem wziętych
- bije na alarm Kate Bingham.

Naukowcy już tworzą szczepionkę... na chorobę której nie znają!

Jak wyjaśnia Radio ZET, naukowcy obserwują obecnie 25 rodzin wirusów, w każdej z nich są ich tysiące. Ta liczba nie uwzględnia jednak jeszcze wirus mogących przenosić się ze zwierząt na ludzi. Co więcej, brytyjscy naukowcy rozpoczęli już pracę nad szczepionkę przeciwko nieznanej chorobie X. Prace, które trwają w rządowym kompleksie laboratoryjnym Porton Down o wysokim poziomie bezpieczeństwa w Wiltshire, prowadzi zespół ponad 200 naukowców.

Możemy być pewni, że nadchodzi nowa epidemia. Nie chodzi o to „czy”, ale „kiedy”

– ostrzega Dyrektor Generalny CEPI Richard Hatchett. (Onet.pl)

Pandemia i choroby przyszłości. WHO zapowiada epidemiologiczne zagrożenia

Globalna Rada Monitorowania Gotowości powołana przez WHO opublikowała przerażający raport, z którego wynika, że warunki na świecie sprzyjają pojawieniu się nowej pandemii. Brak dostępu do wody, biedniejące społeczeństwa, coraz gorsza opieka medyczna, rosnąca gęstość zaludnienia, migracje i zmiany klimatu to czynniki, które sprawią, że ludzkość błyskawicznie zostanie zdziesiątkowana. Pandemia grypy hiszpanki w latach 1918-1919, która zabiła 50 milionów ludzi, to będzie przy tym dziecinna igraszka.
Jak podaje portal zmianynaziemi.pl, eksperci są zgodni, że świat nie jest gotowy na wspomniane zagrożenie. Tymczasem WHO umieściło chorobę X na liście najniebezpieczniejszych chorób obok Eboli.

Bezpośrednim powodem, dla którego enigmatyczna choroba X znalazła się na wspomnianej liście (obok występujących już zagrożeń: eboli, gorączki krwotocznej Lassa, z doliny Rift oraz krymsko-kongijskiej, ostrej infekcji oddechowej SARS, bliskowschodniego zespołu MERS, wirusów nipah i hendra, a także zika), była nie tylko nauczka, jaką dały WHO ostatnie pandemie w Afryce i wciąż nieujarzmiona grypa. Dużo istotniejsze okazało się doniesienie z 2017 r. o wskrzeszeniu w jednym z amerykańskich laboratoriów wirusa ospy końskiej. – Choć jego szczep nie jest zagrożeniem dla ludzi, praca ta stanowi przepis, jak można w dzisiejszych czasach skonstruować dużo bardziej niebezpieczny zarazek

- stwierdził dr Paweł Grzesiowski. (Polityka.pl)

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje