18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przepowiednia Eustachiusza

Co czeka Polskę w przyszłości? To proroctwo spełnia się co do joty

09.02.2023  14:59
Przepowiednia przeora Eustachiusza
Przepowiednia przeora Eustachiusza Fot: Inara Prusakova/Shutterstock

Wszyscy chcemy wiedzieć, co wydarzy się w przyszłości. Polacy usłyszeli już dziesiątki wizji dotyczących naszych losów, lecz jedna z najbardziej trafnych okazuje się dziś niemal całkiem zapomniana. Przepowiednia Eustachiusza udanie przewidziała m.in. potop szwedzki i Jana Pawła II. Co nas czeka w przyszłości?

Jedną z ważniejszych przepowiedni dla Polski jest proroctwo Eustachiusza. To również jedna ze starszych wizji dotyczących naszego kraju, bo powstać miała już w 1449 roku, choć na druk przeniesiono ją dopiero w 1758 roku. Eustachiusz był XV-wiecznym przeorem podwarszawskiego klasztoru benedyktynów, a jego przepowiednie trzeba było przetłumaczyć z łaciny na niemiecki. Dopiero później Polacy mogli przeczytać ją w ojczystym języku.

Co widział w przyszłości przeor Eustachiusz? Niestety, głównie zgryzoty, upadek i cierpienie, czyli nasz chleb powszedni.

Przepowiednia Eustachiusza

Jak brzmi proroctwo Eustachiusza? Zaczyna się ono od niepokojących passusów.

Ja, Eustachiusz, przeor klasztoru Benedyktynów przepowiadam ci Polsko, że zażyjesz wiele nędzy w przyszłych stuleciach. Zacna Polsko, jesteś szlachetną, wielką i wspaniałą - atoli gardzisz swoimi mądrymi i sławnymi królami, a ponieważ ty gardzisz niemi, przeto pójdziesz w rozsypkę

- przestrzega wieszcz.

Później mowa jest o polskiej klęsce.

Lew północy połączy się z czarnym orłem w ciemnej dolinie i zada ci dotkliwe uderzenie w pierś, aż twoje białe pióra krwią się zarumienią. Młodzieniec zza gór zstąpi na twe wyżyny i zada ci wielkie klęski

- grzmi Eustachiusz.

Nadejdzie lew dwugłowy”

Zdaniem przeora Eustachiusza „potężny lew dwugłowy” przyczyni się do upadku Polski.

Potem nadejdzie lew dwugłowy, który sprawi twój upadek, o wielka Polsko. Słońce skryje się przed tobą, a ty będziesz długi czas „siedzieć w ciemności”. Będą wielkie powstania i wiele krwi niewinnej się przeleje, to wołać będzie o pomstę od nieba; zagniewany Bój ześle na was taką karę, że nie będzie końca biadaniom

- straszy prorok spod Warszawy.

Jak rozumieć powyższe fragmenty? Interpretatorzy sądzą, że w przepowiedni z 1449 roku mowa jest o rozbiorze Polski, gdy „siedzieliśmy w ciemności”.

Później pojawia się fragment numerologiczny.

O nieszczęśliwa i pożałowania godna Polsko. Będziesz wzdychała za pokojem, ale ten nie prędzej przyjdzie, aż w siódmej liczbie, a spełni się w czasie siedem razy siedem. Wtedy przyjdzie książę pokoju w całym blasku i pokój panować będzie w twych murach i pałacach

- czytamy w przepowiedni.

Według ekspertów „księciem pokoju” ma być dopiero Jan Paweł II. Bardziej enigmatyczne są fragmenty dalsze, które dotyczą zdarzeń, które wciąż nie miały miejsca. Mowa jest bowiem o tym, że Polacy otrzymają „lilię króla, którego długi czas nie chcieli, lecz potem przyjmą go z radością”. Wówczas zapanować ma powszechna zgoda.

Ostatni fragment spędza sen z powiek interpretatorom przepowiedni i wciąż nie wiadomo, co może to oznaczać.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje