18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Larwy jak z horroru

Czarny szerszeń w Polsce. Czy jest groźny?

Wojciech Kozicki
30.06.2019  16:53
Szerszeń czarny w Polsce -czy to niebezpieczny owad?
Szerszeń czarny w Polsce -czy to niebezpieczny owad? Fot: Youtube

Do Polski nadciągają z zachodu zabójcze szerszenie azjatyckie i wkrótce rozpanoszą się w kraju. Tymczasem Polacy coraz częściej spotykają innego owada -  w Polsce coraz lepiej czuje się szerszeń czarny. Czy jest niebezpieczny?

Czarny szerszeń, znany także jako gliniarz naścienny, przybył z południa Europy i jest coraz częściej widywany w Polsce, a  swoje niewielkie gniazda buduje coraz bliżej siedlisk ludzkich. Lokalne media ostrzegają przed tym ok. 3-centymetrowym owadem z rodziny grzebaczowatych, ale okazuje się, że nie ma powodu do paniki.

Jad szerszenia

Entomolog z UWM dr hab. Stanisław Czachorowski w rozmowie z „Wirtualną Polską” powiedział, że czarny szerszeń to „znak czasów”. Jego zdaniem nie jest groźny dla ludzi, a bać się go powinny raczej pająki, które paraliżuje swoim jadem. Może co prawda ukąsić, ale nie powinno to zaszkodzić człowiekowi.

Nie musicie się obawiać, że traficie na gniazdo czarnych szerszeni i zaatakuje was wściekły rój. Ten owad jest samotnikiem. Co więcej, unika kontaktu z człowiekiem i jest płochliwy.

Po złożeniu do komórki jaja, leci by zapolować na pająki – łowi szereg gatunków nie preferując żadnego. Umiejętnie żądli je nie powodując ich śmierci, lecz tylko paraliż. Po zapełnieniu komórki larwalnej sparaliżowanymi pająkami, zasklepia ją. Pająków może być nawet 15, zwykle jednak jest ich 4-6. W jednej komórce przebywa jedna larwa, zaopatrzona na cała zimę w żywy pokarm. Latem, jako dorosły owad, odkrawa żuwaczkami gliniane wieko i wydostaje się na zewnątrz – pisze o gliniarzu natura.wm.pl.

Czarny szerszeń:

Przeczytaj więcej
Komentarze