Dajecie psom i kotom surowe mięso? BARF może je zabić

Redakcja
02.05.2018  13:26
Dieta BARF dla psa i kota - surowe mięso
Dieta BARF dla psa i kota - surowe mięso Fot: East News/AGENCJA SE

Właściciele zwierząt również są w niebezpieczeństwie.

Miłośnicy czworonogów chcą zapewnić karmy dla psów i karmy dla kotów jak najbardziej zgodne z naturą, więc serwują im surowe mięso bez obróbki termicznej, czyli BARF (dieta BARF). Czy jest to jednak najlepsza karma dla psa i kota? Okazuje się, że podawanie BARF może być szkodliwe dla nich oraz dla człowieka.

Czy dieta BARF jest zdrowa? Zadowolony pies i kot?

Serwis Seeker napisał, że nie ma dowodów, które potwierdzają, czy żywienie BARF jest rzeczywiście lepsze dla domowych zwierząt. Jest jednak pewne, że może mieć zły wpływ na zdrowie i sprawić, że zachorują. Surowe pokarmy mogą doprowadzić nawet to uszkodzenia przewodu pokarmowego lub zadławienia się.

BARF - ryzyko, choroby, wprowadzenie

Badania laboratoryjne wykazały, że 80 procent surowego mięsa to siedlisko niebezpiecznych dla zdrowia patogenów. Wykryto w nim różne gatunki bakterii takich jak salmonella, listerii (listerioza), a także odporne na antybiotyki pałeczki okrężnicy (E. coli).

Znaleziono również pasożyty takie jak tasiemiec, włosień, przywra, sarcocystis i gatunek toxoplasma gondii, który może wywołać chorobę odzwierzęcą u człowieka. Istnieje także ryzyko zakażenia chorobą Aujeszkyego, czyli wścieklizną rzekomą (głównie z mięsa wieprzowego).

Objawy zakażenia pasożytami to m.in. wzdęcia, biegunki, zaparcia, wymioty, apatia, spadek kondycji.

BARF - jak zacząć?

Seeker nie odradza jednak całkowicie podawania zwierzętom surowego mięsa. Sugeruje jednak, by kupować je w formie zamrożonej w specjalistycznych sklepach. Dobrze jest także wybierać produkty marek, które w odpowiedni sposób suplementują dietę zwierzęcia i wiedzą jak skomponowac BARF, by żywienie miało pozytywny skutek. Ostrzega także, by podczas przygotowywania posiłku dla psa lub kota zachować szczególne środki bezpieczeństwa i higienę. Bakterie i pasożyty mogą migrować i zaatakować człowieka.

Co znaczy BARF? Zalety i wpływ na zdrowie

Serwis cowsierscipiszczy.pl tłumaczy, że BARF to dieta dla psów i kotów, która opiera się głównie na surowych produktach mięsnych i kostnych. Dostarcza dużo wartości odżywczych, a przy okazji do takiego pokarmu zwierzęcy przewód pokarmowy jest naturalnie przystosowany, łatwiej się trawi.

Ze względu na mniejszą zawartość węglowodanów poprawia stan uzębienia, skóry, sierści. Zwierzę ma także większy przyrost tkanki mięśniowej, a mniejszy tłuszczowej.

 Czy warto podawać zwierzętom BARF?

Dieta BARF dla psa - informacje:

Zagłosuj

Czy podajecie swoim psom i kotom surowe mięso?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze