18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Napój ostatniej szansy

Ile kaw możesz pić dziennie? Jeśli przesadzisz będzie źle

14.07.2019  10:19
Ile kaw możesz pić dziennie? Jeśli przesadzisz będzie źle
Ile kaw możesz pić dziennie? Jeśli przesadzisz będzie źle Fot: Pawel Sonnenburg/REPORTER

Kawa jest we współczesnych czasach napojem, który niejednokrotnie ratuje nas przed zaśnięciem w pracy. Ile kaw można pić dziennie? Warto wiedzieć dokładnie, żeby sobie nie zaszkodzić.

Kawa jest niesamowicie popularna. Sączymy ją na spotkaniach towarzyskich i pijemy jedną za drugą po nieprzespanej nocy, studenci żywią się nią przed sesją, a pracownicy na każdej możliwej przerwie. Warto jednak wiedzieć, ile dokładnie możemy jej wypić, żeby sobie nie zaszkodzić.

Ile kaw możesz pić dziennie?

Czarne, płynne złoto, które działa na nas pobudzająco, ale nie jest najzdrowszym napojem świata. Eksperci Europejskiego Bezpieczeństwa Żywności w specjalnym raporcie stwierdzili, że pięć filiżanek espresso to maksimum, na jakie pozwolić sobie może zdrowa osoba. Jeśli macie jakiekolwiek problemy z nadciśnieniem lub sercem - lepiej z kawą uważać i starać się jej unikać.

Jeśli regularnie będziemy przekraczać dzienny limit filiżanek kawy możemy dorobić się chorób serca, stałego podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi, bezsenności, nerwowości, a nawet ataków paniki. 

Warto pamiętać, że przedawkowanie zawartej w kawie kofeiny, może się nawet przyczynić do śmierci. Były już takie przypadki na świecie - obrazuje to chociażby tragiczna śmierć 22-letniego Austalijczyka. Dawka śmiertelna kofeiny to 10 000 mg. Pamiętajcie o tym i nie przesadzajcie - są również inne sposoby na rozbudzenie się, a żaden z nich nie zastąpi po prostu regularnego, spokojnego snu. 

Przeczytaj więcej
Komentarze