18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tylko emocje są bezcenne.

Koszty wizyty Bidena. Ile zapłacą Polacy?

Wojciech Kozicki
22.02.2023  12:53
Joe Biden w Warszawie. Kto i ile zapłaci za prezydenta USA  w Polsce?
Joe Biden w Warszawie. Kto i ile zapłaci za prezydenta USA w Polsce? Fot: Wojtek Laski/East News

Joe Biden w Warszawie – szokujące koszty wizyty prezydenta USA w Polsce. Polsat News i Business Insider ujawniają ile wydano na wizytę Joe Bidena. Kto za to zapłacił?

Joe Biden w Polsce. Może dla dyplomacji i polityki wizyta prezydenta USA jest bezcenna, ale są też finansowe koszty prezydenckiej podróży. Polsat News szacuje, że wizyta Bidena w Polsce może kosztować nawet kilkadziesiąt milionów dolarów. Sam przelot do Polski Air Force One zwanego "latającym Białym Domem" mógł kosztować 1,3 mln USD. Dodatkowo, w czasie podróży prezydenta USA w Ukrainie, nad Polską krążyły trzy samoloty wczesnego ostrzegania AWACS. Trzeba też doliczyć koszty sprowadzenia samochodów ochrony prezydenta USA do Polski. Kuloodporna limuzyna Bidena Cadillac One, zwana „Bestią”, jest kosztowana w eksploatacji i transporcie.

Biden w Polsce. Kto i ile za to zapłaci?

Polsat News oszacowuje ile kosztuje tak gigantyczne przedsięwzięcie logistyczne jak podróż prezydenta USA. Bierze pod uwagę, że ktoś musi zapłacić m.in. za nocleg w hotelu Marriott w Warszawie, gdzie w Polsce nocuje Joe Biden. Musi być dodatkowo ochraniany przez policję i agentów Secret Service. Hotel na czas pobytu Bidena w Polsce zamienił się w prezydencką twierdzę nie do zdobycia.

"Fakt" ustalił, że prezydent Joe Biden ze względu na remont w apartamencie prezydenckim zatrzymał się w jednym z apartamentów wiceprezydenckich w Hotelu Marriott. Jedna doba w takim apartamencie kosztuje od 6,5 tys. zł i może osiągnąć cenę 8,5 tys. zł – podaje Polsat News.

Sama godzina lotu prezydenckiego Boeinga kosztuje 206 tys. dolarów. Lot do Polski mógł więc kosztować ponad 1,3 mln dolarów.

Business Insider podaje, powołując się na Government Accountability Office (GAO), który jest odpowiednikiem Najwyższej Izby Kontroli, że prezydencka podróż obciąża amerykańskiego podatnika. I jest to koszt wynoszący kilkadziesiąt milionów dolarów. Podano, że biorąc pod uwagę inflację, za trzydniową wizytę prezydenta Billa Clintona w Chile zapłacono 19 mln USD. Średnio każdy przelot na Florydę do rezydencji Trumpa kosztował Secret Service ok. 1,3 mln dolarów.

GAO sprawdzało także koszty podróży zagranicznych Donalda Trumpa. Trzy jego loty do należącego do niego hotelu Mar-a-Lago na Florydzie w 2017 roku kosztowały łącznie 13,6 mln dolarów. Około 10,6 mln dolarów kosztowało wykorzystanie samolotów i łodzi w tym samolotów AWACS, które towarzyszą Air Force One. 3 mln dolarów kosztowało w czasie tych podróży wynagrodzenie personelu, transport, hotele i wyżywienie pracowników administracji prezydenta w czasie takiego pobytu – wylicza Polsat News.

Polacy zapłacą za wizytę Joe Bidena

Business Insider zwraca uwagę, że koszty wizyta Bidena ponosi także Polska, a konkretnie m.in. policja i Służba Ochrony Państwa. Tym samy, pieniądzena podróż prezydenta USA do Polski wyłożą częściowo podatnicy nad Wisłą.

Zaangażowany jest pion wspomagający i logistyczny polskiej policji. Trzeba zapewnić zakwaterowanie i wyżywienie skierowanych do służby policjantów, a także obsługę całodobową specjalistycznego sprzętu, na wypadek jakiejkolwiek awarii" – wyjaśnił  insp. Mariusz Ciara w rozmowie z "Business Insiderem".
Czytaj także