18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lepiej to wiedzieć

Jak się chronić przed kleszczami? Jest kilka prostych sposobów

04.06.2019  19:25
Jak się chronić przed kleszczami? Jest kilka prostych sposobów
Jak się chronić przed kleszczami? Jest kilka prostych sposobów Fot: Piotr Matusewicz/East News

Jak się chronić przed kleszczami? Okazuje się, że jest na to kilka prostych sposobów. Lepiej je poznać, zanim ci nieproszeni goście wczepią się w naszą skórę.

Jak chronić się przed kleszczami? To pytanie prawdopodobnie zadaje sobie teraz większość z nas. Kleszcze, im robi się cieplej, tym większym problemem się stają. Najgorsze, że te niepozorne pajęczaki mogą przenosić groźne choroby. Sławna już borelioza to tylko jedna z nich.

Do tego, do Europy zawitały ogromne afrykańskie kleszcze. Tak samo, jak na te egzotyczne, tak na nasze rodzime - dobrze działają nawet środki robione w domu oraz kilka prostych sposobów. Poznajcie je zanim będzie za późno.

Jak chronić się przed kleszczami?

Aby ustrzec się przed kleszczem, niezależnie od temperatury - warto wkładać ubrania jak najbardziej zasłaniające ciało. Długie spodnie, kapelusz i bluza z kapturem utrudnią kleszczom drogę do naszego ciała. Jeśli ubrania te będą w jasnym kolorze - to również łatwiej i szybciej zauważymy nieproszonego gościa, którego możemy z siebie zrzucić, zanim wbije nam się w skórę.

Olejki eteryczne również skutecznie odstraszą kleszcza. Olejek pieprzowy, miętowy, pomarańczowy lub lawendowy to tylko niektóre propozycje do przygotowania. 

Na spacerach lepiej też trzymać się utartych i wydeptanych ścieżek, nie wybierać dróg prowadzących przez krzaki. 

Pamiętajmy, że nawet, jeśli kleszcz wbije nam się w skórę, to jeszcze nie jest koniec świata. Warto jednak na to ugryzienie zwrócić baczną uwagę i w razie niepokojącego zaczerwienienia lub innych objawów - niezwłocznie zgłosić się do lekarza. 

Czytaj także