18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Śmierć po cichu"

Jak umiera tonący człowiek? Makabryczne wideo i opis

Wojciech Kozicki
26.08.2019  14:05
Jak tonie człowiek? Opis i wideo jak z horroru
Jak tonie człowiek? Opis i wideo jak z horroru Fot: Policja

Wakacje trwają w najlepsze i jak co roku oznacza to więcej utonięć. Statystyki są zatrważające, liczba ofiar rośnie. Jak jednak naprawdę umiera tonący człowiek? Policja pokazała szokujące wideo.

W Polsce z roku na rok tonie coraz więcej ludzi. W 2018 roku zginęło tak 545 osób, a tylko w te wakacje utopiło się ich aż 200. Kobiety stanowią jedynie 10 procent ofiar. Przynajmniej 20 procent utonięć następuje po alkoholu lub narkotykach. Trzeba wspomnieć, że sceny w filmach, w których przedstawia się tonących ludzi, różnią się od brutalnej rzeczywistości. Portal abczdrowie.pl opublikował artykuł, w którym opisał co naprawdę dzieje się z tonącymi osobami. Jak się okazuje, „człowiek tonie po cichu”.

Jak tonie człowiek - makabryczny opis

Policjant Henryk Pach powiedział wspomnianemu portalowi, że tonący człowiek składa się jak scyzoryk i niczym embrion leży na dnie. Najpierw następuje zachłyśnięcie wodą, a w organizmie spada poziom tlenu. Ciało stara się wymusić odruch oddechu, więc tonący połyka wodę i zużywa coraz więcej tlenu.

Drogi oddechowe są zalewane, krew wchłania wodę i dochodzi do utraty przytomności. Zwalnia akcja serca, wiotczeją mięśnie i następuje niedotlenienie mózgu.

Gdy we krwi zaczyna brakować tlenu, tonący człowiek dramatycznie chce zaczerpnąć oddechu. Wtedy coraz bardziej zalewa wodą płuca. Wystarczą 3 minuty takiego niedotlenienia, aby w mózgu doszło do uszkodzeń, które często są nieodwracalne. Później jest już tylko śmierć. Dochodzi do niedotlenienia tkanek, zatrzymania oddechu, komory serca trzepoczą jeszcze kilka do kilkunastu minut. Mogą zadrżeć mięśnie i to już koniec – opisuje ratownik Jerzy Woźniak. (abczdrowie.pl)

Gazetalubuska.pl podaje, że utonięcie trwa od 3 do 6 minut. Ostatnia faza, która trwa 30-50 sekund to kilka końcowych ruchów oddechowych, która dzieją się już poza świadomością tonącej osoby. Abczdrowie.pl pisze, że tonący nie czuje bólu. Odratowani ludzie nie pamiętają szczegółów, gdy budzą się w karetce lub szpitalu.

Człowiek tonie bezgłośnie. Nikt na brzegu nie usłyszy wołania o pomoc, gdy usta i płuca wypełniają się wodą. Może ktoś dostrzeże nieporadne machanie rękami i rozpaczliwą próbę utrzymania się na powierzchni. Przerażający jest również fakt, że osoba tonąca zachowuje świadomość jeszcze przez kilka minut, kiedy leży już na dnie. Nie może się ruszyć i wie, że umiera – opisuje wrocławska policja.

Tak tonie człowiek - szokujące WIDEO:

logo Tu się dzieje