18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uwaga kierowcy

Jazda na suwak będzie obowiązkowa?

18.03.2019  14:10
Jazda na suwak rzadko stosowana jest na drogach
Jazda na suwak rzadko stosowana jest na drogach Fot: JanGraczyński/Eastnews

Jeszcze w tym roku powinno pojawić się rozporządzenie, w którym jazda na suwak uznana zostanie za obowiązkową. Za nieprzestrzeganie tej zasady będą grozić kary.

Rozwiązanie z powodzeniem stosowane w wielu krajach na świecie, w Polsce ma się różnie. Może się to zmienić niebawem, gdyż jazda na suwak może stać się obowiązkowa.

Czym jest jazda na suwak?

Z pojęciem jazdy na suwak spotkali się chyba wszyscy kierowcy. Chodzi o to, by w momentach gdy jeden z pasów na drodze się kończy, płynnie wpuszczać kierowców, którzy muszą z niego zjechać. Umożliwia to jazda samochodów w odpowiednich odstępach, które pozwalają na bezpieczne wjechanie pojazdu między dwa jadące auta.

Jazda na suwak obowiązkowa?

W teorii brzmi to bardzo prosto i przyjemnie, jednak trzeba przyznać, że praktyczne stosowanie się do tej zasady w naszym kraju spotyka się bardzo rzadko. Zmienić to powinno rozporządzenie, które niebawem powinno się pojawić w Rządowym Centrum Legislacji. Jak donosi Gazeta Pomorska, dokument od wielu lat jest zapowiadany, jednak w tym roku ma dojść do jego stworzenia i wdrożenia.

Mandat za brak "suwaka"

Jeśli tak się stanie, jazda na suwak z opcjonalnej stanie się obowiązkowa. Wtedy każdy kierowca, który nie przepuści pojazdu poruszającego się po kończącym się pasie, będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności jako osoba blokująca pas ruchu. Za to przewinienie grozi mandat od 50 do 500 złotych.

Przeczytaj więcej
Komentarze