18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jerzy Owsiak nominowany do Nobla? To NIE PRAWDA! Wyjaśniamy

Redakcja
16.01.2019  12:26
Jerzy Owsiak nominowany do Nobla
Jerzy Owsiak nominowany do Nobla Fot: WOŚP/Facebook

We wtorek media w Polsce obiegła informacja o tym, że założyciel WOŚP - Jerzy Owsiak - został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Okazuje się jednak, że to nie prawda. Nie wiadomo nawet, czy jego kandydatura będzie rozpatrywana przez komisję.

"Jerzy Owsiak nominowany do Nobla" - grzmiały nagłówki w mediach we wtorkowy wieczór po tym, jak dziennikarz TVN Turbo, Ralph Collins, dostał maila z potwierdzeniem zgłoszonej przez niego kandydatury. Mężczyzna poinformował na Facebooku, że po wielu trudach udało mu się osiągnąć coś wspaniałego - Komitet Norweski przyjął jego nominację Jerzego Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla.

Moi Drodzy,
Wydarzenia w naszym kraju bardzo mnie poruszyły, nie spałem od dwóch dni, pracowałem usilnie, telefon rozgrzany do czerwoności, rachunek za połączenia do Oslo pewnie zwali mnie z nóg ;-) Uruchomiłem chyba wszystkie kontakty jakie mam... i udało się !
Zdecydowałem się pójść o krok dalej w wspieraniu Jurek Owsiak oraz WOŚP
Dzisiaj 15.01.2019 Komitet Norweski przyjął moją nominację dla Jurka Owsiaka jako laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2019. - napisał Collins.

I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że mail ten został wygenerowany automatycznie i wcale nie oznacza, że Jerzy Owsiak  jest jednym z kandydatów do prestiżowego wyróżnienia. To tylko potwierdzenie, że zgłoszenie wpłynęło do komisji.

ZOBACZ:  Ksiądz otwarcie o Owsiaku: Dzięki WOŚP żyją moje dzieci

Jerzy Owsiak kandydatem do Nobla? Niekoniecznie

Niestety, okazuje się, że dziennikarz Ralph Collins nie mógł formalnie zgłosić Jerzego Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla i nawet pomoc posła Andrzeja Kobylarza (którego nazwisko wpisano w zgłoszeniu) nie oznacza, że kandydatura zmieni się w nominację.

Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są przez Komisję drogą elektroniczną. Należy wypełnić specjalny formularz, a każda poprawnie uzupełniona i przesłana "nominacja" potwierdzana jest z automatu mailem z adresu no-replay@nobel.no.

Wygląda więc na to, że kandydatura Jerzego Owsiaka faktycznie została zgłoszona i wpłynęła do komisji, nie jest jednak powiedziane, że założyciel WOŚP ma szansę na nominację. Teraz bowiem doradcy Komitetu Noblowskiego muszą rozpatrzeć wszystkie zgłoszenia nadesłane w ciągu ostatniego roku i wybiorą z nich maksymalnie trzydzieści nazwisk.

Czy znajdzie się wśród nich Jurek Owsiak? Tego niestety nie będzie wiadomo przez najbliższych pięćdziesiąt lat, bo tyle, zgodnie z przepisami, nazwiska oficjalnych nominowanych pozostają tajne. Jedyny wyjątek, to zwycięzca, którego poznamy w październiku.

ZOBACZ TEŻ:  "Murem za Owsiakiem". Ludzie nie pozwalają odejść szefowi WOŚP