18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będą też kary za seksizm

Jest europejska definicja seksizmu

01.04.2019  18:22
Komitet Ministrów Rady Europy uchwalił definicję seksizmu
Komitet Ministrów Rady Europy uchwalił definicję seksizmu Fot: Wikipedia

W Unii Europejskiej pojawiła się pierwsza oficjalna definicja seksizmu. Co więcej, pojawi się też prawny mechanizm walki z tą formą dyskryminacji. Jak brzmi definicja?

Komitet Ministrów Rady Europy przyjął kilka dni temu rekomendację zawierającą pierwszą, międzynarodową definicję seksizmu. Ma to pomóc w walce z tym zjawiskiem.

Czym jest „seksizm”?

Według definicji, która znalazła się w dokumencie, seksizm jest objawianiem się „historycznie nierównych relacji władzy” pomiędzy kobietami i mężczyznami, które prowadzi do dyskryminacji i uniemożliwia kobietom ich pełny rozwój w społeczeństwie. Dodatkowo podkreślono, że seksizm obecny jest w praktycznie wszystkich społeczeństwach i we wszystkich płaszczyznach życia. A takie zachowania pogłębiają stereotypy na temat płci.

Seksizm jest wszędzie

W rekomendacji pojawił się też szereg wskazówek, jak wyeliminować zjawisko seksizmu z różnych dziedzin życia. Wśród nich są m.in. propozycje zmian prawnych definiujących seksizm, sugestia, aby za jego stosowanie wprowadzić kary a także propozycje pomocy dla ofiar tej formy dyskryminacji. W przyjętym dokumencie Komitet Ministrów apeluje także do państw członkowskich UE, aby kładły nacisk na edukację i uświadamianie swoich obywateli w tym zakresie.

Seksizm prowadzi do przemocy

Zdaniem członków Komitetu Ministrów, to zjawisko w prostej linii prowadzi do przemocy wobec kobiet i dziewczynek. Ma się to odbywać poprzez budowanie atmosfery „strachu, zastraszania, dyskryminacji, wykluczenia i niepewności”.

Zobacz także