18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To już jest inwazja

Nowy gatunek kleszcza w Polsce. Przenosi zabójcze choroby

Wojciech Kozicki
09.07.2019  09:28
Kleszcze i nowy gatunek w Polsce - przenoszą zabójcze choroby i wirusy
Kleszcze i nowy gatunek w Polsce - przenoszą zabójcze choroby i wirusy Fot: Natura Bohemica

W tym roku w Polsce kleszcze atakują jak szalone i jest to już prawdziwa plaga. Coraz więcej osób musi szukać w internecie porad, jak usunąć kleszcza i obawiają się, że dopadnie ich borelioza. To jednak nie koniec kłopotów – do Polski dotarły mordercze kleszcze z Azji!

Nowy gatunek kleszcza przybył do Polski z Niemiec, a naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego biją na alarm, że haemaphysalis concinna jest coraz częściej spotykany w naszym kraju. Należy mieć się na baczności, bo pasożyt przenosi zabójcze choroby takie jak m.in. kleszczowy tyfus syberyjski, kleszczowe zapalenie mózgu oraz bakterie powodujące tularemię.

Kleszcz haemaphysalis concinna pochodzi z Azji, ale przeniósł się do krajów europejskich. Specjaliści podejrzewają, że rozprzestrzenia się na grzbietach myszy oraz małych ssaków. Co więcej, jak informuje blog Zakleszczona Polska, samica kleszcza składa nawet 5-6 tysięcy jaj.

WP.pl ostrzega, że nowy gatunek kleszcza w Polsce jak na razie atakuje głównie zwierzęta. Do badań pobrano z ich sierści 1500 kleszczy i okazało się, że aż 425 z nich to haemaphysalis concinna.

Populacja kleszczy powinna zostać naturalnie zredukowana zimą przez mrozy, ale ocieplenie klimatu i coraz łagodniejsze zimy sprawiają, że czeka nas prawdziwa inwazja haemaphysalis concinna. Zamiast hibernować będą polować na ofiary i się rozmnażać.

Przeczytaj więcej
Komentarze