18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

W weekend blisko Ziemi przeleci kometa. Będzie widoczna gołym okiem!

Redakcja
14.12.2018  10:59
Kometa 46P/Wirtanen blisko Ziemi, to będą efektowne obserwacje nieba. Znana jest data i godzina zbliżenia i odległość od Ziemi. Fascynujące perygueum i peryhelium.
Kometa 46P/Wirtanen blisko Ziemi, to będą efektowne obserwacje nieba. Znana jest data i godzina zbliżenia i odległość od Ziemi. Fascynujące perygueum i peryhelium. Fot: Twitter.com

Obserwacja nieba w weekend może obfitować w niesamowite wrażenia. Blisko Ziemi przeleci kometa 46P/Wirtanen. Nie jest potrzebny teleskop, będzie można zobaczyć ją gołym okiem.

Kometa 46P/Wirtanen najbliżej Ziemi znajdzie się w niedzielę 16 grudnia ok. godziny 14. Odległość wyniesie jedynie 11,5 miliona kilometrów. Naukowcy twierdzą, że żadna kometa w historii współczesnej nie była tak blisko naszej planety.

Jak informuje kanał AstroLife.pl, w 2018 roku dojdzie do „ciekawego zbiegu okoliczności”. Kometa przejdzie przez punkt przysłoneczny swojej orbity w momencie, gdy blisko będzie znajdować się Ziemia. Rozwinie 2 warkocze: pyłowy i gazowy.

„Dziennik Zachodni” pisze, że jest to „astronomiczny hit grudnia”. Sugeruje, że najistotniejsze i najefektowniejsze momenty do obserwacji komety to jej perygeum (16 grudnia 2018 roku, punkt orbity okołoziemskiej znajdujący się najbliżej Ziemi) i peryhelium (13 grudnia 2018 roku, punkt największego zbliżenia ciała niebieskiego do Słońca).

Powrót tej komety w okolice Słońca, to jedno z najważniejszych wydarzeń 2018 roku. To kometa okresowa odkryta przez Carla Wirtanena. Zaliczana jest do rodziny komet Jowisza. Jej orbita znajduje się wewnątrz orbity gazowego olbrzyma. Ma on wpływ na jej trajektorię, zmienia ją – informuje AstroLife.pl.

Jak podaje tvnmeteo.tvn24.pl, do zobaczenia komety w dzień należy wyposażyć się w prosty teleskop lub lornetkę. Po zmroku w miejscach oddalonych od źródeł światła kometa będzie widoczna gołym okiem. Polskiastrobloger.pl informuje, że powrót komety odkrytej w 1948 roku to „najkorzystniejszy powrót XXI wieku”.

ZOBACZ TEŻ: Asteroida Bennu spowoduje koniec świata? NASA ma plan ratunkowy

Kometa 46P/Wirtanen - w weekend na niebie widoczna gołym okiem:

Czytaj także
Przeczytaj więcej