18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kwota opiewa na kilka milionów

Korea Północna wystawiła USA rachunek za amerykańskiego więźnia

26.04.2019  13:07
Kora Północna miała zażądać 2 milionów dolarów za opiekę nad Amerykaninem, które aresztowali
Kora Północna miała zażądać 2 milionów dolarów za opiekę nad Amerykaninem, które aresztowali Fot: Wikipedia

Rząd USA otrzymał od Korei Północnej rachunek za opiekę nad Amerykaninem, którego sami więzili. Co więcej, Amerykanin zmarł kilka dni po powrocie do Stanów.

Korea Północna wystawiła USA rachunek za opiekę medyczną, jaką otoczony został więziony przez koreańskie służby Amerykanin Otto Warmbier. Według doniesień „The Washington Post”, Donald Trump zgodził się zapłacić pieniądze. Niestety skuteczność leczenia koreańskiej służby zdrowia pozostaje wątpliwa, gdyż Amerykanin zmarł kilka dni po powrocie do kraju.

15 lat za zerwanie plakatu

 „The Washington Post” ujawnia nowe informacje dotyczące historii z 2017 roku. Wtedy to Amerykański student Otto Warmbier został aresztowany przez służby Korei Północnej. Powodem zatrzymania miało być to, że podczas pobytu w Korei Północnej próbował zerwać jeden z propagandowych plakatów. Za ten występek koreański wymiar sprawiedliwości skazał 22-latka na 15 lat pobytu w obozie pracy. Finalnie student spędził w więzieniu w Korei Północnej 17 miesięcy. Po tym czasie i po negocjacjach obu państw, został on zwolniony do domu.

Tortury i śpiączka

Według informacji jakie zostały ujawnione w toku śledztwa, w koreańskim więzieniu Otto miał być torturowany i bity. To doprowadziło do znacznej utraty zdrowia chłopaka i finalnie zapadnięcia w śpiączkę. Właśnie w takim stanie student powrócił do USA, gdzie po kilku dniach zmarł. Jak wykazały badania, przyczyną śmierci był niedotlenienie i niedokrwienie mózgu powstałe w wyniku urazu głowy. Podobno w wyniku obrażeń, przed zwolnieniem go z więzienia, student trafił też do koreańskiego szpitala, gdzie miał być leczony. Za to też miał zostać wystawiony ów rachunek.

Miliony za „opiekę medyczną”

Kilka dni po tym, jak Otto przewieziony został do Ameryki, rząd Donalda Trumpa otrzymał rachunek opiewający na 2 miliony dolarów, za opiekę medyczną, jaką został otoczony. Według informacji podawanych przez „The Washington Post”, do końca 2017 roku Donald Trump nie zapłacił tych pieniędzy. Czy płatność została uregulowana w kolejnych latach nie wiadomo, gdyż Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie zasłaniając się tajemnicą związaną z negocjacjami. Niektórzy ów rachunek nazywają wręcz „okupem” za wydanie zakładnika.

Kara dla Korei Północnej

Co ciekawe, po śmierci chłopaka jego rodzice wystąpili do amerykańskiego sądu z oskarżeniem przeciwko Korei Północnej. Zarzucali jej władzom torturowanie i finalnie doprowadzenie do śmierci ich syna. W wyniku procesu rząd Korei Północnej został zobowiązany wyrokiem, do zapłacenia 501 milionów odszkodowania. Tyle tylko, że wyrok ten niema żadnej mocy prawnej, bo nikt nie jest w stanie wyegzekwować tej kwoty od Korei Północnej.

Czytaj także
Przeczytaj więcej